Bebekler 18 aylık olduklarında en önemli şey, kendi kendilerine beslenmeyi öğrenmeleridir. Bebekler gıdalar konusunda fazla zorlanmamalıdır. Çünkü zorlandıkları zaman tepki verecekleri için iştah sorunları yaşanabilir. Bu yaştaki bebeklerde fizyolojik reflü yüzde 10’a yakın oranda görülür. Bu nedenle eğer bebek çok yemeye zorlanırsa, kendi kendini kusturabilir. Yine bu yaştaki bebeklerde tepki verme çok sık görülür. Yemek yemeye zorlandığı zaman katılarak ağlayabilir ya da bir eşyayı atıp kırabilir.

Bu yaştaki bebekler özgür olmayı tercih ettikleri için, yemek konusunda biraz özgür bırakılmaya ihtiyaçları vardır. Bebeklerin besinleri de normal bir yetişkin gibi olacaktır. Karbonhidrat, yağ, meyve, süt ve süt ürünleri mutlaka dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Balık ve her türlü tavuk eti yemesinde fayda vardır. Bebek beslenirken, evde yapılan besinler tercih edilmelidir.

Op. Dr. Gökçe MIK

hocam annem 14 gün önce düştü ayakta çatlak var diye doktor alçıya aldı siz iyileşmesi için ne önersiniz nasıl beslenmesi ve ne yapması gerek... devamı