Bebek: Tam oluşmuş fetüsünüz artık gelişiminin 11. haftasında tepeden kalçaya kadar 6,60 ila 7,87 cm uzunluğundadır ve 14,17 ila 19,85 gram arasındadır, yani aşağı yukarı bir şeftali büyüklüğündedir. Başı hala oransız biçimde vücudundan büyüktür ancak vücudunun kalanı bu farkı kapamaya başlayacaktır. Aslında bebeğiniz bu günlerde hızlı büyür. Yüzü bir insana daha çok benzemeye, gözleri yakınlaşmaya başlar. El ve ayak parmakları net biçimde ayrılmış ve bilekleri oluşmuştur. Dış genital organlar görünür hale gelmiştir. Bağırsakların yerleri de uygun biçimde değişmektedir.

Anne adayı: Rahminiz çok büyümüştür. Artık pelvisini doldurmaktadır ve karnınız da öne doğru büyümeye başlamıştır. Muhtemelen yumuşak ve pürüzsüz bir topa benzer. Eğer sabah bulantısı nedeniyle henüz kilo almamışsanız, artık daha iyi hissedeceğiniz için kilo almaya başlarsınız.

Haftanın tüyosu: Eşiniz için gebeliğin üzerinde durmamak kolaydır çünkü sizin yaşadığınız fiziksel değişimlerin aynısını yaşamamaktadır. Her ikiniz de bir bebek sahibi olma konusundaki heyecanınızı, hayallerinizi, endişelerinizi ve eşinizin ilgi seviyesini birbirinizle paylaşmalısınız. Eşinize sizinle bebeğin kalp atışlarını duymaya gelmesini önerin.

İLGİLİ MAKALE

33. Hafta

Op. Dr. Aytun AKTAN

13 yasindayim adet olmadim karnim agritmiyor ancak koyu kahverengi akinti geldi ne yapmaliyim... devamı