Zatülcenp ve Zatürrenin Önlenmesi ve Tedavisi için Bitkisel İlaçlar

Zatülcenp ve Zatürrenin Önlenmesi ve Tedavisi için Bitkisel İlaçlar

Zatülcenp

Zatülcenp, plevnanın, yani akciğerlerle göğüs duvarları arasındaki ince zarın iltihaplanmasıdır. En yaygın nedeni viral enfeksiyondur ama zatürree ve bitişikteki organların hasarından da kaynaklanabilir. Nefes almak göğüste keskin, bıçak gibi ağrılara neden olabilir, zarlardaki sıvı oluşumuyla desteklenir ve genelde de yüksek ateş görülür.

Zatülcenp Hidroterapisi

Yatak istirahatı ve bolca sıvı alımı tavsiye edilir. Sırta ve göğse uygulanan sıcak kompresler rahatlama sağlayıp uzaktan tedaviyi destekler.

Zatülcenp için Besinsel ve Diyetsel Bakım

Özellikle baharatlı zerdeçal, sarımsak, karanfil bulunan sıcak çorbalar ve et suyuyla, turunçgillerin kabuklarını çiğnemek çok yararlıdır; havuç, kereviz, maydanoz suyu (ya da havuç ve ananas ya da havuç, pancar ve salatalık suyu) da öyle. “Tost suyu”, yani öğütülmüş tam buğday tostunun suda tereyağı ve tuzla kaynatılmasıyla elde edilip sıcak içilen geleneksel devanın da zatülcenp ağrısını rahatlattığı söylenir. C vitamini takviyeleri (2-3 g), A vitamini (50,000 iu), EFA’lar (balık yağları, gecesefası ve yıldız çiçeği/hodan yağı) ve bromelayin (ananas enzimi) de tedaviyi destekler.

Zatülcenp için Bitkisel İlaçlar

İpek otu, ekinezya (koni çiçeği) ve andız otu ruhundan eşit ölçüde karıştırıp her gün bir kaşık almak da zatülcenp tedavisinde kullanılabilir. Kurutulmuş sığırkuyruğu ve ipek otunun yarı yarıya karışımıyla yapılan çaydan sık sık içmek de yararlı olabilir.

Zatülcenp Masajı ve Aromaterapisi

Göğse ve sırta karabiber, çam, mür, biberiye, melek otu, adaçayı veya çay ağacı yağlarıyla masaj yapmak etkin bir rahatlama sağlayabilir.

Sırta avuç içleriyle “davul çalmak” da zatürreede ciğerlerde toplanan mukusu gevşetmeye yardımcı olabilir.

Zatürre

Zatürre, tek ya da iki akciğerin bir virüs veya bakteri nedeniyle iltihaplanmasıdır. Genel belirtileri arasında; göğüs ağrısı, nefessizlik, renkli balgamlı öksürük, ateş ve üşüme yer alır. Bakteriyel zatürree viral zatürreden çok daha ciddidir, çok küçük veya çok yaşlı insanlarda yaşamı tehdit edebilir. Bronkopnömoni, yaşlılıktan veya kanserden ölmekte olan insanların genelde son aşaması, bazen de AIDS’in bir özelliğidir.

Zatürre Hidroterapisi ve Masajı

Zatürre vakalarında, istirahat ve çeşitli hidroterapötik yöntemler önerilir, mesela hem sırtı hem de göğsü kaplayan sıcak kompres (“zatürre ceketi” olarak da bilinir) yapılabilir. Bu, alna soğuk kompres ve ayakların leğen ya da kovada sıcak suya sokulmasıyla birleştirilmelidir. Tedavinin ardından, ciğerlerdeki mukusu gevşetmek için biri, avuç içleriyle sırtta biraz “davul çalmalı” ve (yalnızca normalde güçlü insanlarda) soğuk ovalama yapmalıdır.