Nedir

The Biggest Loser Diyet Nedir?

Sporcuların yaptıkları ve NBC TV’de yayınlanan en fazla kilo kaybettiren isimli diyet ve fitness programını siz de takip edebilirsiniz. Bu diyette aklınızı çelecek peynirli makarnalar veya kekler filan yok, diyet hapları veya özel antrenör de; sadece sağlıklı bir diyet ve bol egzersiz var.

The Biggest Loser Diyeti’nin temeli 4-3-2-1 piramidi (4 porsiyon meyve ve sebze, 3 porsiyon yağsız protein, iki kepekli karbonhidrat ve bir adet ekstra)  ve eski sistemdeki egzersizlerdir. Meyve, sebze ve yağsız protein içeren diyet yaparsanız; buna sık ve ağır fiziksel aktivite ilave ederseniz, kilo kaybedebilir, kolesterol seviyenizi düşürebilir, kan basıncını azaltabilir, daha kuvvetli ve enerjik olabilirsiniz.

Tufts Üniversitesinde obezite uzmanı ve araştırmacı Michael Dansinger bu diyeti, diyetisyen ve aşçı (Araştırma Uzmanı) Cheryl Forberg, ve antrenör Bob Harper ve Jilli Michaels, yazar Dr. Maggie Greenwood-Robinson’la birlikte geliştirmiştir.

Bu diyette size kalori almadan doyabilmeniz için 12 hafta boyunca az miktarda ancak sık sık bol lifli ve proteinli, kalorisi az besinler yemeniz öneriliyor.

‘Kalorilerin kalitesini vurguluyoruz ki hem almanız gereken besinleri alın, hem de açlık bastırmadan evvel daha doğal, daha sağlıklı besinlerin, yağsız proteinlerin keyfine vararak açlığı siz bastırın,’ diyor Forberg.

Ayrıca iştah açan ekmek, makarna veya patates gibi yiyecekleri yemiyorsunuz. Günlük yiyecek miktarını düzenli listeleyerek, porsiyon miktarına dikkat ederek ve 1.500-6.800 mililitre tüketerek ana listeye uyuyorsunuz.

Ayrıca 30 dakikayla başlayıp bir saate kadar arttırarak her gün egzersiz yapmanız gerekiyor. Bu kitapta yağ yaktırmayı hızlandıran detaylı kardiyo ve güç arttırıcı egzersizler verilmiş. (Ayrıca eski yarışmacılardan ilham alacağınız birçok keyifli ipucu bulacaksınız.)

Kulağa basit geliyor ama TV yarışmalarındaki gibi sizi teşvik edecek, zorlayacak bir antrenörünüz olmadığında motivasyonunuzu nasıl koruyacaksınız? İnternetten ‘The Biggest Loser’ kulübü destek hattına üye olarak, haftada 5 dolara menülere, herkese uygun fitness programlarına, bu konudaki yayınlara ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Neler Yiyebilirsiniz

The biggest loser Diyetinde Ne Yiyebilirsiniz?

Kitapta 1200, 1500 ve 1800 kalorilik bazı yemek tarifleriyle birlikte bir haftalık örnek diyet listesi mevcut. Bu liste kalorilerin %45’i karbonhidratlardan, %30’u proteinlerden ve %25’i yağlardan oluşacak biçimde ayarlanır.

The Bigest Loser Piramidi 4-3-2-1 her gurup yiyeceğin kaç porsiyon alınacağını gösterir.

  • 4 Porsiyon Meyve ve Sebze.
  • 3 porsiyon protein-yağsız, vejetaryen veya yağ oranı düşük süt ürünleri.
  • 2 porsiyon kepekli ürün.
  • Ek olarak 200 kaloriye eş, 1 katı ve sıvı yağ, tatlı veya alkol.

Burada günlük örnek yemek planı bulacaksınız.

Kahvaltı:

½ porsiyon Protein,1 Porsiyon Kepekli Ürün, 1 Porsiyon Meyve

Ara Öğün:

½ porsiyon protein,  1 porsiyon meyve

Öğle Yemeği:

1 Porsiyon protein, ½ porsiyon kepekli ürün, 1 porsiyon kepekli yiyecek, 1 porsiyon sebze.

Ara öğün:

½  Porsiyon Protein, 1 Meyve

Akşam Yemeği:

½ protein, ½ Kepekli ürün, 2 Sebze.

Diyet yapanlara içinde ek yağ, şeker veya tuz bulunmayan konserve olmayan yiyecekler seçmeleri tavsiye edilir. Forberg yiyeceklerin içindekiler kısmını okumanızı, bu listede size yabancı gelen maddeler gördüğünüzde bunları almamanızı tavsiye eder.

Meyve suyu ve kurutulmuş meyve yerine taze meyveyi tercih ediniz. Yiyecekler çiğ olarak veya ek yağ ilave etmeden pişirilmelidir. Mutlaka yağ kullanılacaksa bu sağlıklı yağ olmalı, doymuş yağ olmamalı.

Az rafine edilmiş, tam tahıllıları seçmeli; ekmeğin porsiyonunda en az2 gram, yulaf ezmesinin porsiyonunda5 gramlif olmalı ve 5 gramdan fazla şeker ihtiva etmemeli. Kalori seviyeniz tüketeceğiniz porsiyon büyüklüğünü ve protein seçeneklerinizi belirlemeli.

Hala doymadınız mı? Günde 4 porsiyondan fazla meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

Nasıl İşe Yarıyor

The Biggest Loser Diyeti Nasıl İşe Yarar?   

Biggest Loser diyeti kilo verdirir çünkü yiyerek aldığınızdan daha fazla kalori tüketirsiniz ve bir kaç saatte bir kepekli ürünler yiyerek açlık hissiyle uğraşmamış olursunuz. 

Dansinger, rafine edilmiş nişasta, şeker veya iştah artırıcı yiyecekler yemediğinizde açlık ve yeme ihtiyacı azalır çünkü kan şekeri ve insülin dengesizlikleri en az iner, diyor.

Diyet yapanlara aç kalmamaları için sık sık yemek yemeleri tavsiye ediliyor. İlave olarak porsiyon boyutları ve detayları günlük olarak tutturuluyor.

Başlayacağınız kalori seviyeniz şu anki ağırlığınızı yediyle çarparak belirlenir. Tavsiye edilen kalori seviyesi 75 kilo olan biri için 1050 kaloriden başlar, 150 kilo ağırlığındaki biri için 2100 kaloriye kadar değişir.

Dansinger insanların çoğunun zannettiklerinden fazla yediklerini, 1200 kalorinin muhtemelen en alt kademe olduğunu söylüyor.

Bu kitap hedef kilonuza ulaştığınızda bu kiloyu nasıl koruyacağınıza dair ipuçları da veriyor. Dansinger bir günde her yarım kilo için 10-12 kaloriyi egzersizle yakıp kilonuzu korumanızı tavsiye ediyor.

The Biggest Loser Diyetini yapmış ve kilolarını korumuş kişilerin 5 tavsiyesini uygulayarak diyetten sonra kilo alıp vermeye engel olunabilir.

1-      Her gün sağlıklı kahvaltı yapınız.

2-      Her yemekte meyve veya sebze yiyiniz.

3-      Her yemekte ve ara öğünlerde protein alınız.

4-      Aktif olunuz.

5-      Yemeğinizi, ara öğününüzü ve egzersizlerinizi planlayınız.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlar The Biggest Loser Diyeti Hakkında Ne Söylüyor?

Los Angeles Üniversitesi Beslenme merkezinin direktör yardımcısı Susan Bowerman, bu diyeti onaylıyor.

‘Bizim kliniğimizde uyguladığımız düşük yağ veya yağsız protein, çok miktarda meyve ve sebze (ki sebzeyi özellikle vurguluyoruz) ve rafine tahıllardan kaçınma planımıza çok benziyor; üstelik bu planın başarılı olduğu kanıtlandı çünkü diyet sonuçta doyurucu oluyor,’ diyor. Ayrıca diyet yapanların ya takviye ilaçlarla ya da haftada iki defa balık tüketerek bol miktarda Omega 3 yağ asitleri almalarını tavsiye ediyor.

Amerikan Diyet Derneğinin sözcüsü ve Araştırma Görevlisi Amy Jamieson-Petonic Diyet hakkında yorum yaptı. Vücudun günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için en az 1200 kalori alınmalıdır çünkü gerekli vitamin, mineral ve besleyici maddeler alınmasının 1200 kalorinin altında inemeyeceğini söyledi.

Bowerman çok aktif kişilere The Bigesst Loser diyetindeki karbonhidrat seviyesinin yeterli olmayabileceğini söyledi. ‘Eğer vücut fonksiyonlarınız iyiyse ve egzersiz yapmak için yeterli enerjiniz varsa o zaman seviye uygundur,’ dedi. ‘Aksi takdirde aktiviteleriniz için, ilave kalori almanız ve karbonhidrat miktarınızı arttırtmanız gerekebilir.’

Kitapta multivitaminler önerilmiyor fakat Bowerman her hangi bir kişi düşük kalorili diyet yapıyorsa multivitamini ‘garanti’ olarak almasını tavsiye ediyor.

‘Teorik olarak diyette ihtiyacınız olan her şey mevcut,’diyor. Bununla beraber yaşınıza ve cinsiyetinize göre diyetinize multivitamin ilavesi yapmamanızda her hangi bir sebep yok çünkü kadınlar da, erkekler de diyetlerine veya vücutlarının toleransına ve tercihlerine göre kalsiyum gibi maddelerin eksikliğini çekebilir.’

Dikkat Edilecekler

Genel Değerlendirme

Eğer televizyon programıyla motive oluyorsanız evinizde bu sağduyulu ve basit diyeti kendi başınıza uygulayabilirsiniz.

Forberg ‘Uygulanabilen, kolayca yapılabilen ve çok çeşit yiyecek ve egzersiz sunan bir diyet bu, bundan dolayı bu diyet insanların, kısa süreli diyeti değil, yaşam tarzı biçiminde uygulayabileceği bir plan,’ diyor.

Ailede herkes, vejetaryenler de dâhil, bu planı kişilerin münferit ihtiyaçlarına göre porsiyon boyutlarını değiştirerek takip edebilir.

Forsberg ‘Diyet sözünü kullanmıyoruz,’diyor. ‘Bu herkese uyan bir plan çünkü bilimsel tabanlı ve herkesin faydalanabileceği zengin besinli bir yemek planı ve kilo verdiren, sağlıklı, zengin besinler öneren bu diyeti herkes uygulayabilir.’

Op. Dr. Sinan GÖKER

I just What to ask what the Price for an eye operation is so I Can find the money somewhere..... devamı