İnsanların diş apseleriyle yaşamaya çalışmaları son derece yanlıştır. Çünkü eğer bu apse insan vücudunda herhangi bir bölgeye, örneğin baş boyun bölgesine yayılacak olursa, kana karışması nedeniyle sepsislere neden olacaktır. Önlenemediği koşullarda ise, ölümlere kadar varabilen sonuçlar doğurabilecektir. Bu nedenle diş apseleri oldukça dikkatli olunması ve ihmal edilmemesi gereken oluşumlardır.

Diş apselerinin oluşumunda, özellikle yirmi yaş dişlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü genel olarak çürük olan dişlerden kaynaklanan apseler daha lokalize olabilir ve öyle de kalabilir. Fakat yirmi yaş dişlerinden kaynaklanan apseler, çoğunlukla boğazın arka bölgelerine yayılan parafarengeal localara giden apseler şeklinde ortaya çıkar.

Bu parafarengeal localardaki apselerin tedavileri ise, normal diş apselerinin tedavisinden daha zor ve yorucu olur. Bu nedenle sorunlu olan, komplikasyonlu olan yirmi yaş dişlerinde, herhangi bir apseye meydan vermeden ve bir sorun çıkarmadan derhal müdahale edilmesi gerekir.
İLGİLİ MAKALE

Beyin Enfeksiyonu

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı