Malzemeler

2 adet tavuk göğsü
1 adet marul
2 dilim çavdar ekmeği
3 diş sarımsak
1 çay bardağı rendelenmiş beyaz peynir
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı limon suyu
Yarım çay kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı deniz tuzu ve karabiber

Yapılışı

Yapılışı

Ekmekler küp küp kesilip fırında kahverengileşene kadar pişirilir. O sırada bir diş sarımsak birazcık tuzla havanda dövülür. Bir çorba kaşığı zeytinyağı bir tavaya eklenip ezilen sarımsakla orta derece ateşte ısıtılır. Ardından kızarmış ekmekler eklenip sarımsaklı zeytinyağında çevrilir ve bir kenara ayrılır.
Marul yapraklarına ayrılıp sudan geçirilir ve sirkeli suda sadece 10 dakika bekletilir. Sirkeli suyu süzüldükten sonra tekrar sudan geçirilir ve iyice kurutulur. Bir blenderın içine geriye kalan 2 diş sarımsak, hardal, zeytinyağı ve limon suyu konup iyice karıştırılır. Ardından rendelenmiş peynir eklenir ve sosa iyice karıştırılır. Deniz tuzu ve karabiber eklenir ve blender tekrar çalıştırılır. Sos beklemeye bırakılır.
Tavuk göğüsleri sudan çıkarılıp kağıt havlu yardımıyla iyice kurulanır. Ardından tavuk göğüslerinin üzerine bir çorba kaşığı zeytinyağı gezdirilip her taraflarına bulanır ve üzerine tuz ve karabiber serpilir. Orta ateşte kızdırdığınız tavaya aktarılıp her yüzü yaklaşık 10-15''er dakika pişirilir. Tavuk göğüsleri piştikten sonra bir kesme tahtasına alınıp 5 dakika dinlenmeye bırakılır, ardından parmak kalınlığında şeritlere kesilip bir kenara ayrılır.
Blenderdaki sosunuzun kıvamı bıraktığınız gibiyse kullanıma hazırdır, eğer zeytinyağı sostan ayrışmış gibi gözüküyorsa blender tekrar çalıştırılıp eski kıvamına getirilir. Ardından kuruyan marullar geniş bir karıştırma kabına aktarılıp üzerine sosu dökülür ve harmanlanır. Küp küp kızartılan ekmekler eklenir, tekrar harmanlanır.
Salata servis tabaklarına paylaştırılıp üzerine tavuk parçaları dizilir ve servis yapılır.


Sarımsak

Sarımsak

Savunma sistemini kuvvetlendirmesiyle en çok tanınan sarımsak beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Antiseptik ve antibiyotik özellik taşır. Bakteri ve mantarın üremesini önler. Doğal bir antibiyotik olarak bakteri ve virüslere karşı direnç kazandırır. Sarımsak kullanımı kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini düşürür. İyi kolesterolü artırır kötü  kolesterolü ve trigliseritleri azaltıcı etkisi vardır. Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Anti-hipertansif ilaçlara benzer etki göstermekle beraber onların yan etkilerine sahip değildir.