Şişkinliği Önlemek İçin İpuçları

Yaz mevsiminin sona ermesi, havanın erken kararması, sıcaklıkların düşmesi sizin enerji seviyenizde de düşüşlere sebep olabilir. Buna bir de şişkinlik hissi eklendiğinde hiçbir şey yapma hevesiniz olmaması normaldir. Ancak günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bu hissi yenebilir, geçiş mevsimini aktif bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Yürümek

Yürümek asla eskimeyen ve çok faydaları olan bir aktivitedir. Düşük yoğunlukta bir egzersizdir, hızınızı kendiniz belirlersiniz, özel aksesuarlar veya ekipman gerektirmez, yalnız veya beraber yapılabilir. Ayrıca dik dururken hareketli olmak kombinasyonu şişkinliğin azalmasına yardımcıdır.

Yüzmek

Yüzmek sindirim sistemini toparlamak için mükemmel bir egzersizdir. Bir yandan vücudunuzun formunu desteklerken, tüm sistemleri hareketlendirir. Kramplara sebep olmaması için yedikten sonra yüzmek için en az 1 saat beklemeyi ihmal etmeyin.

Spontane Olun

Günlük rutinlerden kaçınmak yeni kişilerle, yiyeceklerle, aktivitelerle ve tecrübelerle karşılaşmayı sağlar. Eve dönerken farklı bir yoldan gitmek bile vücudun ve zihnin enerjisini artırır. Ancak kan akışını ve sinir sistemini en etkili şekilde canlandırmak için dans dersi gibi bir aktiviteyi tercih edebilirsiniz.

Yoga ve Pilates Yapın

Hem zihni hem de vücudu esnetmeyi hedefleyen bu sporlar belki her kişiliğe uygun değildir. Ancak şişkinlik yaşayan bir yoga veya pilates hocası görmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Kahraman pozu, Aşağı Bakan Köpek pozu, Oturarak Öne Eğilme pozu, Masa Üstü pozu ve twistler şişkinliğe karşı en etkili olan yoga pozlarıdır. 

Atıştırmalıklar Yiyin

Durumunuzu kötüleştirmeyecek atıştırmalıklarla kendinizi mutlu etmek önemlidir. Lezzetli probiyotik yoğurtlar bunu en iyi şekilde karşılar. Hem bu meyveli tatlının keyfini çıkarabilir, hem de şişkinliğe veda edebilirsiniz.

Günlük Tutun

Şişkinlik durumunuzu günlükle takip etmek özel bir sebebi varsa açığa çıkarabilir. Alerjik olduğunuz veya vücudunuzun hassasiyeti olan gıdalar bunlardan biridir. Kendi kendinize teşhis koymak zor ve yanıltıcı olabilir ancak doktorunuz günlükteki bilgileri oldukça faydalı bulacaktır.

Su İçeriği Yüksek Gıdalar Tüketin

Doğal olarak su içeren taze meyve ve sebzeler bu konuda en iyisidir. Beslenmedeki su miktarının artması sindirime yardımcı olması için önemlidir. Özellikle de günümüzde yediğimiz çoğu şeyin kuru olduğu düşünülürse.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Adet dönemi krampları konusunda çok kullanışlı olan sıcak su torbaları sindirime de yardımcı olabilir. Ağır bir yemekten sonra veya yatmadan önce karnın üstüne sıcak su torbası koymak sindirim sistemi organlarını, dolaşımı iyileştirerek rahatlatır.

Dinlenin

Yeterli uyku ve tam rahatlama günümüzde zor bulunur olmuştur ama ikisi de hem sindirim sistemi için hem de genel sağlık için çok önemlidir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı