İnsanlar, sırtlarını her gün tehlikeli ve yanlış pozisyonlarda tuttuklarını fark etmezler. Yaptığınız neredeyse her şey, her aktivite sırtınızı kullanmayı gerektirir ve sırt sorunları, çok ender olarak tek bir faaliyetin veya bir kazanın sonucudur. Çoğu incinme, yıllar boyunca ve hatta onyıllar sonrasında çeşitli etmenlerin –nasıl uyuduğunuzun veya oturduğunuzun, ne yediğinizin veya evde ve işte duygusal stresle nasıl başa çıktığınızın– bir sonucu olarak oluşur. Bu makalede sırtınızı incitmeden nasıl koruyabileceğinizi ve fazlasını anlatacağız.

Yatakta Sırtınızı Korumak

Uyurken sırtınızı incitmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Bilinciniz yerinde değilken kaslarınız rahatlamıştır. Ama gerçekte, sırtınıza yeterli desteği vermeyen bir yatağınız varsa, sabahları sırt sertliğiyle kalkmanızın nedeni yatağınız olabilir. Aynı zamanda sırtınız için kötü olan bir pozisyonda yatıp ve saatler boyu aynı pozisyonda uyuyorsanız, bilmeden sırtınıza zarar veriyor olabilirsiniz.

Sabahları Sırtınızı Korumak

Güne başlamak için sabahları hazırlanırken, sırtınıza stres yükleyen bir dizi kötü alışkanlıklar yapıyor olabilirsiniz. Örneğin lavabonun önünde durup dişinizi fırçalarken belinizi destekliyor musunuz? Ayakkabılarınızı doğru bir şekilde giyiyor musunuz?  Doğru ayaklar üzerinde güne başlamak gibisi yoktur.

Arabada Sırtınızı Korumak

Birçoğumuz, günümüzün önemli bir kısmını arabada geçiririz. Tuhaf bir şekilde, arabamızda nasıl rahat ettiğimize veya araba koltuklarımızın sırtlarımıza ne derece zarar verdiğine çok az dikkat ederiz.. Arabaya binmenin ve arabadan inmenin doğru yolunu ve araba koltuğunu nasıl daha sırt-dostu yapacağınızı; aynı zamanda uzun araba seyahatlerinde sırtınızı-kurtaran ipuçlarını da öğrenmeniz gerekir. 

İşyerinde Sırtınızı Korumak

İşyeriniz, evden uzaktaki eviniz gibidir. Ama masanızda otururken nasıl rahat ettiğinize neredeyse hiçbir özen gösterilmez. Yanlış tipte bir sandalye, yanlış açıda konumlanmış klavye veya monitör veya çok uzun süre bir pozisyonda sadece oturmak, ciddi sırt problemlerinin üzerine eklenebilir.

Egzersiz Yaparken Sırtınızı Korumak

Bu, bir kısır döngüdür. Eğer sırtınızı incitirseniz muhtemelen egzersizi bırakmalısınız. Ama egzersizi bırakırsanız, sırtınızı incitmeniz daha kuvvetli bir ihtimaldir. Sırtınız, canınızı sıksa bile egzersiz yapmanız önemlidir. Hareket, sırtınızdaki eklemleri hareketli ve gevşek halde tutar.

Sırtınızı Esnetmek

Sırtınızı esnek tutmak, sırtınızı incinmeden günlük aktivitelerinize devam edebilmeniz için önemlidir. Sırtınız kasıldığında, bir kasın çekildiği veya zorlandığı kuvvetle muhtemeldir. Sırtınızı, belinizi, omurganızı, kalçalarınızı ve  topuk kirişlerinizi gevşek tutmak üzere çeşitli esnetmeleri göstermesi için bir uzmana başvurun.

Sırtınız İçin Egzersizler

Özellikle sırtınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz egzersizleri bir uzmandan ya da bir fizyoterapistten öğrenin. Sırtınızdaki kaslar, sadece omurganızı desteklemez aynı zamanda tüm yukarı-bedeninizi ayakta tutarlar. Sırt kaslarınızın işlevlerini düzgün şekilde yerine getirmesi için hem güçlenmeye hem de kondisyona girmeye ihtiyaçları vardır..

Bir şey Kaldırırken Sırtınızı Korumak

Sırtlarını ileri atan çoğu insan, bunu bir nesneyi yanlış şekilde kaldırmaya teşebbüs ederek yaparlar. Bir şeyi kaldırmak –taşımak hariç– sırtınıza başka herhangi bir faaliyetten daha fazla baskı yapar. Ağır nesneler için çömelerek kaldırmayı, hafif nesneler için golfteki gibi kaldırmayı ve zorluk çıkaran nesneler için vinç tipi kaldırma şekillerini deneyin. Eğer kaldırmayı doğru şekilde öğrenebilirseniz, sırtınızı korumada önemli bir atmış olursunuz. 

Nesneleri Hareket Ettirirken Sırtınızı Korumak

Bir nesneyi taşımak, bir nesneyi kaldırmaya çalışırken olduğu gibi ani, travmatik bir baskı oluşturmayabilir; ama sırtınıza çok fazla zarar verebilir. Sizi acil servise gönderecek bir durumla sonuçlanmayacak ve nesneleri hareket ettirmenize yardımcı olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli teknikler vardır.  

Diyet ve Sırt Ağrısı

Ne yiyebildiğinizi takip etmek de sırtınızı korumanıza yardımcı olabilir. Açıkçası göbeğiniz yoksa bu sırt kaslarınızdan epey bir yükü almış olur. Ama sağlıklı bir kiloyu sürdürmenin faydalarına ek olarak doğru yiyecekler de sırt incinmelerine engel olabilir. Eğer beslenme eksikliğinden yorgun ve bitkinseniz bir kas çekilmeniz veya başka bir sırt incinmesine sahip olma olasılığınız artar.

Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve sert kaslar birlikte gelişir.  Sırtınızın yukarısında ve omuzlarınızda bir sürü gerilim taşıyorsanız, bir sırt incinmesine adaysınızdır. Stresle baş etmenin yollarını mutlaka arayın..

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı