Bir yerde sinirde zedelenme başladığı zaman, bu zedelenme nerede olursa olsun örneğin boyun ya da bel fıtığı ya da beyin tümörü olsun, orada sinir ezilip zedelenmeye başlar.
 
Sinirler dirsekte, el bileğinde, ayak bileğinde, diz altında sıkışarak zedelenir. Sinir zedelenmeye başladığı zaman yerine yenisini yapamaz. Nöron yenilenebilir bir doku değildir. Dolaysıyla kalan kurtarılır. Bu nedenle çok aşınmadan, oradaki sinir hücreleri ölmeden müdahale edilmesi gerekir.
 
Sinir iyice aşındıktan sonra, ezilen yerin altına beyin elektriği geçmediği için, o bölgede his ve güç kaybı gerçekleşir. Ameliyatla da düzelmez. Çünkü giden gitmiştir, sadece kalanlar kurtarılmıştır.

Video: Omurga Anotomisi
 
Bu nedenle sinirin neresinde bir sıkışma varsa ve bunun arazları görülüyorsa, bunu savsaklamadan müdahale edilmesi gerekir. Çünkü bu savsaklandıkça kişi daha çok kusurlu ve özürlü hale gelebilir. 
İLGİLİ MAKALE

Kauda Ekuina Sendromu

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Merhaba hocam bnim iki kolumda da sinir sıkışması var agır işler yaptıgımda dirsegim den itibaren ellerim parmaklarım uyuşuyor birde vücut geliştirme... devamı