Nedir?

Septum, burnun orta bölümünde ki kıkırdaklarınız arasında bulunan ve burnunuzu iki kısma ayıran bir boşluktur.  Septoplasti sırasında, burnunuzdaki septum bölgesi yeniden şekillendirilir. Cerrahınızın septum bölgelerinizi tekrar doğru biçimde şekillendirebilmesi için, burnunuzdaki kemik kıkırdak veya et dokusundan bazı parçaları kesip çıkartması gerekebilir.

Bir septoplasti operasyonu planladığınızda, doktorunuz solunum güçlüğü ve burnunuzun fiziksel yapısı gibi özellikleri değerlendirir. Burunla ilgili problemleriniz olduğunda septoplasti operasyonunun size ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda doktorunuza danışın. 

Neden Yapılır?

Sağlık açısından ideal olan burun septumunuzun yüzünüzün merkezi olan orta bölgede çalışmasıdır. Ancak, septumun çeşitli sebeplerle bir tarafa doğru kayması mümkündür. Septumda oluşan sapma nefes almakta zorluk ve tekrarlayan sinüs iltihaplanmalarına sebep olabilir. Septoplasti operasyonuyla, burnunuzun belli bölgelerindeki kemik ve kıkırdak dokular alınarak, tekrar şekillendirilir ya da yeni dokular nakledilerek, burnunuzdaki septum bölgesine ideal şekil ve işleyiş kazandırılır.
 
Eğer burnunuzda hava yolu tıkanıklığı, kronik sinüzit veya sık burun kanamaları gibi şikayetleriniz varsa, bu durumu düzeltmek için septoplasti seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

Riskler

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, septoplasti operasyonu da, anesteziye bağlı oluşabilecek tepki ve iltihap riski taşır. Septoplastiye bağlı ortaya çıkabilecek diğer olası riskler:
  • Cerrahi müdahaleye rağmen burun kanaması ve solunum güçlüğü gibi belirtilerin giderilememesi.
  • Aşırı kanama.
  • Burun şeklinde değişim.
  • Septumda bozukluk veya delik oluşması.  
  • Yara izi oluşması.
Beklentilerinizi karşılamayan bu tip durumların ortadan kaldırılabilmesi için, ikinci bir cerrahi müdahale veya ameliyat sonrası bazı başka tedaviler uygulanması gerekebilir. Ameliyat öncesinde, ortaya çıkması muhtemel riskler hakkında doktorunuza danışın. 

Nasıl Hazırlanmalısınız?

Septoplasti operasyonuna kesin karar vermeden önce, ameliyatın size getirebileceği yararlar ve riskler konusunda bilgi edinebilmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu görüşme genel olarak şunları içerir:

·        Sağlık geçmişiniz. Doktorunuz, var olan sağlık koşullarınızın yanı sıra, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınıza dair sorular sorar.
·         Fiziksel muayene. Doktorunuz, kan testleri gibi laboratuar testleri içeren fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Ayrıca burnunuzun cilt yapısını, iç ve dış dokusunu inceler.
·         Fotoğraflar. Burnunuzun farklı açılardan fotoğrafları çekilir. Doktorunuz ameliyat öncesinde, ameliyat esnasında ve sonrasında yapacağı değerlendirmelerde, referans olarak bu fotoğrafları kullanır.
·         Beklentileriniz hakkında görüşme. Doktorunuza ameliyattan neler beklediğinizi açıklamanız gerekir. Doktorunuz, septoplasti ameliyatının beklentilerinizden hangilerini karşılayıp hangilerini karşılamayacağı ve ameliyatla elde edilebilecek muhtemel sonuçlar hakkında bilgiler verir.

Septoplasti operasyonu öncesinde dikkat etmeniz gerekenler:

·         Bazı ilaçların kullanımından kaçının. Ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki ikişer haftalık süreçte, aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi ilaçlar kullanmaktan kaçının. Bu tip ilaçlar kanı sulandırarak kanamada artışa sebep olabilir. Bu ilaçları ancak doktorunuz tarafından reçete ile önerilmesi durumunda kullanın.
·         Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Sigara ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır.
·         Ameliyat günü için düzenlemeler yapın. Ameliyat sonrası ilk 24 saat boyunca, belleğinizde ve karar mekanizmanızda yavaşlama söz konusu olabilir. Bu nedenle, ayakta tedavi görüyor olsanız bile, yanınızda eve gitmenize yardımcı olabilecek bir yakınınızı bulundurun. Ayrıca yakınınızda ameliyat sonrası bir ya da iki gece boyunca kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak konusunda yardımcı olabilecek bir aile üyesi ya da yakın arkadaşınızın bulunması, işinizi kolaylaştıracaktır. 

Ne Bekleyebilirsiniz?

Septoplasti operasyonuyla, burnunuzun belli bölgelerindeki kemik ve kıkırdak dokuları alınır, tekrar şekillendirilir ya da yeni dokular nakledilerek burnunuzdaki septum bölgesinin tekrar normal bir şekilde çalışması sağlanır. Cerrah burnun doğal kırışıklıkları arasında gözükmeyecek kesikler oluşturup deri altına inerek, kemik ve kıkırdak dokularını yeniden düzenler. 

Operasyon Esnasında

Septoplasti ameliyatı operasyonun zorluk derecesine ve cerrahın tercihine göre bölgesel veya genel anestezi gerektirir. Bölgesel anestezi genellikle ayakta tedavide uygulanan, vücudun belirli bir alanla sınırlı bölgesini uyuşturma işlemidir. Doktorunuz damar yoluyla burun dokularınızda ağrı hissetmenizi engelleyecek bir ilaç enjekte ederek rahatlamanızı sağlar.  Bu durumda bilinciniz tam olarak kapanmaz fakat acı hissetmezsiniz.

Genel anestezi durumunda ise, solunum veya damar hattı aracılığıyla uyumanızı sağlayacak bir takım ilaçlar verilir. Anestezinin bu türü tüm vücudunuzu etkiler ve geçici bir bilinçsizlik durumuna sebep olur. Sizin durumunuzda hangi anestezi türünün en uygun çözüm olduğunu, ameliyat öncesi doktorunuza danışın.

Ameliyat sonrasında, vücudunuzda herhangi bir olumsuz tepki gelişip gelişmediğine dair gözlem altında tutulacağınız bir odaya yerleşmeniz gerekecektir. Duruma bağlı olarak, aynı gün içinde evinize dönebilir ya da hastanede bir gece geçirebilirsiniz. 

Operasyon Sonrasında

Ameliyat sonrasında, septumu desteklemek için her iki burun deliğinizin içine yumuşak silikon tamponlar yerleştirilir. Ardından, oluşabilecek kanamayı engellemesi için burnunuz pamuk ile doldurularak bandajlanır. Doktorunuz genellikle ameliyatı takip eden 2 ila 5 gün içinde, burnunuza yerleştirilen tamponu ve pamuk paketlerini alır.

Doktorunuz ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde kanama ve şişme riskini azaltmak için şu önlemleri takip etmenizi isteyebilir:
  • Aerobik ve koşu gibi yorucu faaliyetlerden kaçının,
  • Burnunuzu darbelere karşı koruyun.
  • Dişlerinizi üst dudak hareketinizi sınırlayacak şekilde yavaşça fırçalayın.
  • Gömlek gibi önden kapatılan giysiler tercih edin; başınızın üstünden giyilen süveter, kazak gibi burnunuzda baskıya neden olabilecek dar yakalı giysiler kullanmamaya dikkat edin. 

Sonuçlar

Sonuçlar genellikle kalıcı olmasına rağmen, kıkırdak ve kemik dokusu zamanla tekrar kayabilir ya da şekil değiştirebilir. Yavaş iyileşme nedeniyle, kesin sonuç alınması bir yıla kadar uzayabilir.

Septoplasti, burunlarındaki septum bölgesinin değişmesinden dolayı burun kanaması, burun tıkanması gibi belirtiler yaşayan pek çok kişide olumlu sonuçlar verir. Ancak septoplasti operasyonuyla sağlanabilecek iyileşme düzeyi, septum bölgenizdeki sapmanın sebebine ve şiddetine bağlıdır.

Bazı kişilerde, belirtiler ameliyat sonrasında da devam edebilir ve bunu düzeltebilmek için ikinci bir operasyon gerekebilir.

Op. Dr. Emre İLHAN

Çocukken burnuma tas geldi kemik kirildi içinde temizledilerse burnum kemerli biraz burun estetigi ücretiniz nedir... devamı