Kanadalı bilim insanları, sonuçları Cell Stem Cell dergisinde yayımlanan araştırmada, metformin verilen farelerin beyninde yeni sinir hücresi oluşumunun arttığını gördü.

Araştırmaya göre, metformin, belirli genleri devreye sokarak, PKC-CBP reaksiyon zincirini faaliyete geçiriyor ve böylece hücre içerisinde biyokimyasal bir tepkime zinciri başlıyor. Bunun sonucunda da beyindeki kök hücreler, çalışır durumdaki sinir hücrelerine dönüşüyor.

Farelerin labirent deneylerinde de daha başarılı olduğunu bildiren bilim insanları, metforminin ölen beyin hücrelerinin yerine geçmeleri için kök hücreleri uyararak, Alzheimerli hastaların unutkanlık sorununu azaltabileceğini tahmin ediyor.

Araştırma başkanı, Toronto üniversitesi uzmanlarından Freda Miller, öncelikle yaralanma veya ışın tedavisi sonucu beyin hasarı oluşan hastalarda metforminin olumlu etki edip edemeyeceğini araştırmak gerektiğini belirtti.

Hedefin, beyin dokusunun, normalde zayıf olan yenilenme kabiliyetini ilaç yardımıyla güçlendirmek olduğunu ifade eden Miller, bugüne kadar ise kök hücre nakli yapılmaya veya mevcut kök hücrelerin uyarılmaya çalışıldığını kaydetti. 

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

şeker hastasıyım.sertleşme sorunu yaşıyorum.ilaç tavsiyesi istiyorumiyaş66... devamı