Şarap seven kişilerin genellikle favori renk tercihi bellidir, ya kırmızı ya da beyaz şarap severler. Eğer zaman zaman birkaç kadeh şarap içerken sağlığınızı da göz ardı etmek istemiyorsanız hangisinin daha fazla faydası veya daha az zararı olduğunu değerlendirebilirsiniz. Kırmızı şarap genellikle kalp sağlığına faydalarıyla bilinse de beyaz şarabın da yararları yok değildir.

Kırmızı şarap, beyaz şarap farkının temelinde yapıldıkları üzümler yatar. Beyaz şaraplar genellikle beyaz üzümlerden yapılırlar. Yapım sürecinde üzüm kabukları ve çekirdekleri kullanılmazlar. Kabuklar, suyundan ayrılır ve fermantasyon için maya eklenir. Beyaz şarapların hafif, keskin, meyvemsi tatları ve kokuları olur. Kırmızı şarap ise daha koyu, kırmızı ve siyah üzümlerden yapılırlar. Ezilen üzümler, kabuklarıyla beraber bir iki hafta boyunca fermantasyon sürecinden geçerler. Kırmızı şarapların tadı daha baskındır. Kırmızı şarap beyaz şarap farkının önemli unsurlarından biri, üzüm kabuğunda doğal olarak bulunan tannin adlı bileşendir. Tannin kırmızı şarapların rengini ve tadını daha yoğun yapar.

Şarap da dahil olmak üzere alkol tüketimi, kararında yapıldığında, koroner arter hastalığı riskini %30 oranında azaltmaktadır. Bu sağlık faydası ister kırmızı, ister beyaz şarap tüketimiyle elde edilebilir. Ancak kırmızı şarap, güçlü antioksidanları almak için de iyi bir kaynaktır. Bu antioksidanlar iyi kolesterol seviyelerini yükselterek ve damarları hasardan koruyarak kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilirler.

Resveratrol üzümde bulunan güçlü antioksidanlardan birinin adıdır. Kırmızı şaraptaki en önemli bileşenlerden biri de budur. Resveratrolün insanlar üzerindeki etkileri, henüz araştırılmakta olsa da resveratrolün kanser hücrelerinin büyümesini, özellikle de meme kanseri hücrelerinin büyümesini önleyebileceği belirtilmiştir. Damar duvarlarında yağ birikimleri olarak görülen ateroskleroz hastalığından koruyarak kardiyovasküler faydalar da sağlayabilir. Kırmızı şaraplar daha uzun süre fermente edildiklerinden ve kabukları da içinde bulunduğundan, kırmızı şarapta daha fazla resveratrol bulunur.

Genellikle kalori içeriği de kırmızı şarap, beyaz şarap farklarından biri olarak görülür. Ancak bu değerler aslında pek değişkenlik göstermez. 90 ila 150 ml kırmızı şarap 74 kaloriyken, aynı miktarda beyaz şarap 70 kaloriye denk gelir. Roze şaraplar ise aynı miktar için yaklaşık 73 kaloridir. 
Kırmızı veya beyaz şarap tercihi, kişiye göre değişir. Ancak şarabın faydalarını elde edebilmek, sadece kararında tüketildiğinde mümkündür. Fazla alkol tüketiminin zararları, yararlarını kolaylıkla aşacaktır.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Merhaba Doktor bey, Doğum kontro hapı kullanımı sırsında ilac lımından 2 saat önce 2 kadeh sarap içmek ilacın etkisini azaltır mı ?Su an son 4 haptayı... devamı