1. Adım

Bir öğün yedikten sonra yürüyüşe çıkın. Büyük bir öğün herkesin insülin düzeylerini yükseltir ama polikistik over sendromunuz varsa bu özellikle böyledir, kan şeker düzeylerinizin fırlamasına neden olur. Bu, kilo almanıza veya kilo tutmanıza neden olur. Yürümek, bir öğünden sonra o düzeyleri yeniden indirmek için egzersiz seçeneklerinden sadece biridir ama istediğiniz herhangi bir aerobik egzersizi de yapabilirsiniz. 

2. Adım

Halihazıra egzersiz yapmıyorsanız küçük egzersiz artışlarıyla başlayın. Kalp damar kapasitenizi artırmak için yürümek, eliptik makinesi kullanmak veya bisiklet sürmek gibi 20 dakikalık düşük etkili egzersiz seansları yapın. 

3. Adım

Her 2-3 haftada bir, egzersizinize 5 dakikalık artışlar ekleyin. İnsülin direnci yararı için haftada 4-5 gün, günde 60 dakikalık egzersiz yapana kadar ilerleyin.

4. Adım

Direnç egzersizlerini zindelik rutininize katın. Ağırlık kaldırın ya da direnç için vücut ağırlığınızı veya elastik bantları kullanın. Kol, bacak, omuz ve karın kasları gibi ana kas gruplarını çalıştırın. Polikistik over sendromlu kadınlar kas geliştirmeden fayda görürler çünkü yağdan daha fazla kalori yaparlar ve bu da onların daha sağlıklı bir kiloda kalmalarını sağlar.

5. Adım

Hafta da 1-2 defa stres gideren aktiviteler yapın. Örneğin, yoga ve Pilates. Yüksek stres seviyeleri insülin direncine katkıda bulunabilir ve kan şeker düzeylerinizi artırabilir. Derin nefes alma ve hafif esneme de stresini azaltabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam evlenmeden 4 ay once polikistik over oldugumu ogrendim bu bizde genetik tum teyzelerimde var ama cok sukur hepsinin bebegi var ben 4 ayd... devamı