Pankreas kanserinin nedeni bilinmemektedir. Bilinen tek önemli neden sigaradır. Sigara içenlerde pankreas kanseri iki misli fazla görülür.
 
İçilen sigaranın miktarı da belli bir rol oynamaktadır. Sıkı sigara içicilerinde görülme oranı bir miktar daha yükselmektedir. Et, aşırı tuzlu yiyecekler, kızarmış gıdalar, yağlardan zengin yiyecekler gibi bazı gıdalar, pankreas kanseri görülme sıklığını arttırmaktadır.
 
Sebzeler, meyveler, lifli gıdalar ise, pankreas görülme sıklığını azaltmaktadır. Fakat bunlar sigara gibi çok belirgin ve bariz etkenler değildir.

SLAYT: KANSER EFSANELERİ
 
Alkolün pankreas kanserine yol açtığı net olarak gösterilememiştir. Şeker hastalı konusunda ise farklı görüşler vardır. Ama 50 yaşından sonra bir neden olmadan ortaya çıkan şeker hastalıklarında, pankreası gözden geçirmek gerektiği belirtilmektedir.
 
Pankreas kanserinde genetiğin etkisi vardır. Bazı ailelerde, aile bireylerinde pankreas kanseri sık olarak ortaya çıkmaktadır.

Prof. Dr. Erol TAŞDEMİROĞLU

Hocam merhabalar annem 64 yaşında ,baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetine öncelikle vertigo teşhisi konuldu,kısa zamanda şuur kaybı ve konuşma bozu... devamı