Ön Çapraz Bağ (ACL) Ameliyatından Sonra Dizlik Takmalı Mıyım?

Ön çapraz bağlar (ACL) dizdeki dört önemli bağdan biridir. Bu bağların kopması durumunda onarılmaları için ameliyat gerekebilir. Onarım için ameliyat olduktan sonra birçok hastaya dizlik verilir. Ameliyattan sonra kullanılan dizlik ne derece gereklidir? Ameliyattan sonra dizlik takmamışsam ne yapmalıyım?

Birçok vaka için yanıt “hayır”dır, en azından hayır demek yapılabilecek en iyi şeydir. Ameliyat sonrası takılan dizliğin iyileşen parçayı muhafaza ettiğini tam olarak gösteren bir çalışma yoktur. Çoklu ameliyatlar sonrası ACL yırtığı olan hastalarda, dizlik takanlarla takmayanların karşılaştırıldığı çalışmaların hepsinde hasta grupları arasında pek bir fark olmadığı gözlendi.

Basitçe söylememiz gerekirse, ameliyat sonrası dizlik kullanan hasta grubuyla dizlik takmayan hasta grubu arasında doğrudan bir fark ortaya koyacak kadar iyi bir test yapılmış değildir. Farksa önemsenmeyecek kadar azdır. Yani, ameliyattan sonra dizlik takıp takmamanız, bilimsel verilerden ziyade cerrahın tercihine bağlıdır.

ACL ameliyatı sonrası dizlik kullanmanın avantajları:

  • Kayıyor ya da düşüyorsanız, sizi koruyabilir.
  • Dizin dinlenmesini sağlar.
  • Bacağın uzamamasına yardımcı olur.

ACL ameliyatı sonrası dizlik kullanmanın dezavantajları:

  • Rahatsızlık verebilir.
  • Dizin normal hareketini sınırlayabilir.
  • Hastanın daha fazla düşmesine ya da kaymasına neden olabilir.

Spora Dönmeye Hazırım; Dizliği Yalnızca Bir Defa Kullanılabilir Miyim?

Bu da yanıtı kolay verilebilecek bir soru değildir. Ameliyattan sonra bir yıl içerisinde yüksek seviyeli spora dönen birçok hasta dizlik kullanacaktır. Hiçbir çalışma dizlik kullanmanın yeni ACL yaralanmasına engel olacağını göstermez. Buna karşın, birçok hasta dizlik kullanmayı tercih edebilir.

Dizlik ne tür sorunlara neden olur?

Dizlik hafif kuvvetlere karşı dizi koruyor olsa da, bu kuvvetler zaten onarılmış olan bağların tekrar yaralanmasına yol açmaz. Ama onarılmış bağ için zarar verici etkiyi gösterecek güce de zaten dizlik engel olamaz.

Bilimsel sonuçlar öyle söylemesine rağmen, ACL ameliyatı sonrası birçok sporcu spora dönmeden önce dizlik kullandığında kendini daha rahat hisseder. İşin iyi tarafı şu ki, dizlik herhangi bir zarara ya da ağrıya neden olmadığından onu kullanan bir atlet kendini rahat hissediyorsa, bu uygun karşılanır. Ama kullanan atletin dizliğin yeni bir ACL yaralanmasını önlemeyeceğini de bilmesi gerekir.

Atletizm yarışmalarında dizlik kullanmayı tercih etmezseniz, doktorunuzun size bunu reçete ettiğinden emin olun. Diğer taraftan, eczanelerde satılan dizlikler bu amaçla kullanılmak üzere imal edilmemiştir. Doktorunuzun dizliğinizin size uygun olup olmadığını kontrol ettiğinden ve size göre ayarladığından da emin olun. Her ne kadar dizlikler önemli faydalar sağlamasa da, size uygun olmamaları durumunda hiç faydalı olmayacaklardır.

İLGİLİ MAKALE

Kıkırdak Yumuşaması

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

MERHABA [rekonstrükte çapraz bağ normal trasesinde izlenmemiş olup rerüptür ile uyumludur ] ne demek MR SONUÇ KAĞIDINDA YAZIYO ...... devamı