Cedars-Sinai Tıp Merkezinin Omurga Bozuklukları Enstitüsündeki cerrahların, yaşlanmanın ortak bir sonucu olan yetişkinlerde omurga eğriliğini tedavi etmek üzere birleşik üç yenilikçi minimal invaziv omurga ameliyatı yöntemleri var.
 
Omurga çivisinin amacı skolyozu, omurga eğrliğini, düzeltmek. Tipik olarak ortopedi cerrahları eğriliğin ameliyatın gerekli olduğu noktaya kadar ilerleyip ilerlemediğini belirlemek için hastaları gelişimleri boyunca takip ederler. Fakat geçen yıllarda cerrahlar çocuğun yaşına ve eğriliğin açısına göre eğriliğin ilerleme oranlarını tahmin etmeyi öğrendiler.
 
Omurga çivisi, adolesan çağında ameliyata ihtiyaç duyma riski yüksek olan çocuklarda minimal invaziv bir yöntemle yerleştiriliyor. Çivi eğriliğin ilerlemesini yavaşlatıyor veya gerçekten çocuk büyüdükçe eğriliği azaltıyor.
 
Cincinnati Children’s, fikirleri ve kavramları, ürün geliştirme ve klinik denemelere götüren ve bunları ticarileşmeye hazırlayan Ohio, Blue Ash’ten E-Prime isimli bir şirketle lisans anlaşması imzaladı. E-Prime, Cincinnati Children’s ile işbirliği içinde çivilerin geliştirilmesine yardımcı olacak.
 
Cincinnati Children’s ortopedik cerrahları, ‘omurga çivisi omurganın gelişimini yeniden yönlendiriyor, eğrinin dışında büyümeyi yavaşlatıyor böylece iç taraf dışına yetişebiliyor,’ diyorlar. ‘Ameliyat minimal invaziv, görece basit ve şimdiki yöntemlerden daha düşük maliyetli. Ağrıyı ve hastanede yatma süresini azaltacak. Ve şimdiki, kendileri için şişede gemi inşa etmek gibi olan tekniklerde cerrahlara yardım edecek.’
 
Yaklaşık her yıl 20.000 çocuk skolyoz ameliyatından geçiyor. Skolyozun en yaygın şekline idiyopatik deniyor ve genellikle başka türlü normal çocuklarda puberte civarında gerçekleşiyor. Ortopedistler tipik olarak 25-30 dereceden büyük omurga eğrilikleri için kuşakları ve 40-50 derecelerden büyük eğriler için cerrahi yolla düzeltmeyi tavsiye ediyorlar.

Video: Skolyoz

Her ne kadar şimdiki cerrahi teknikler skolyozun düzeltilmesinde birkaç komplikasyonla birlikte mükemmel uzun vadeli başarı oranlarına sahipse de, bu ameliyatlar omurganın yaygın açıkta kalmasını, sık kan transfüzyonlarını, önemli ameliyat sonrası ağrıyı, uzun süreli hastanede tedaviyi ve yavaş rahabilitasyonu içeriyor. Adolesanlar için cerrahi tedaviler en invaziv ve pahalı olanlar arasında. Ayrıca standart cerrahi tedavide çubukların takılması ve omurgayı doğru pozisyona kaynaştırmak için kemik aşısı gerekiyor.
 
Omurga çivisiyle tipik skolyoz eğriliklerini düzeltmek amaçlanıyor. Cerrah kolun altında vücudun yanına üç veya dört adet 2,5 cm.lik kesik açıyor. Bu ‘portal’lardan, büyüme kıkırdaklarının arasından omurgaya, yaklaşık altı omurga çivisi sokuluyor. Kan kaybı çok az oluyor ve omurga aşısı gereksizleşiyor.
 
Araştırmacılar omurga çivilerini Cincinnati Children’s’da geliştirdiler. Çivilerin çocuklarda güvenliğini ve etkililiğini belirleyecek bir çalışma ise gelecek yıl içerisinde Cincinnati Children’s’da başlayacak.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Bacak eğriliği sorunum var ameliyat süreci ve ortalama maliyeti nedir... devamı