Omega 3 Yağ Asitleri ve Parkinson Hastalığı
 
Farelerle yapılan testler, omega 3 yağ asitlerinin Parkinson hastalığının engellenmesinde yardımcı olduğunu gösteriyor.
 
Omega 3 yağ asitlerinin yararları arasında Parkinson hastalığının gelişme olasılığını azaltmak da bulunuyor.
 
Kanada’da yapılan yeni bir çalışma, omega 3 yağ asitleri içeren besinlerle beslenen farelerde, beyin savunmasının Parkinson hastalığına karşı daha iyi olabileceğini gösteriyor.
 
Omega 3 yağ asitleriyle ilgili fazla bilginiz olmayabilir. Beyniniz de dahil, vücudunuzun sağlıklı olmak için omega 3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır.
 
Omega 3 yağ asitleri olan DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaeonik asit), somon ve uskumru gibi balıklarda bulunur.
 
Diğer bir omega 3 yağ asidi olan ALA (alfa-linolenik asit) ise yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, keten tohumu, soya ve kanola yağı gibi bitkisel yağlarda bulunur.
 
Vücut omega 3 yağ asitlerini kendisi üretemez, bu asitleri ancak yiyecekler ve takviyelerle alabilirsiniz.
 
Kalp sağlığı, Alzheimer, depresyon ve başka durumlar üzerindeki etkilerinin anlaşılması için omega 3 yağ asitleri üzerinde yapılan pek çok çalışmaya artık Parkinson hastalığını da ekleyebilirsiniz.
 
Omega 3 Yağ Asitleri ve Parkinson Hastalığı
 
Kanada’da yapılan yeni bir çalışmada, bir grup fareye, içinde DHA ve diğer omega 3 yağ asitleri bulunan yiyecekler verildi.  Başka bir gruba ise DHA''dan tamamen yoksun olan sıradan yiyecekler verildi.
 
Fareler 10 ay boyunca bu şekilde beslendi. Daha sonra Parkinson hastalığında ölen beyin hücrelerini öldüren bir kimyasal verildi.
 
DHA diyeti ile beslenen farelerin, sıradan yiyecek verilenlere oranla daha az hücre kaybettiği saptandı.

VİDEO: PARKİNSON HASTALIĞI
 
Araştırmacılar, "Elde ettiğimiz sonuçlar, DHA eksikliğinin Parkinson hastalığı için bir risk faktörü olduğunu ve omega 3 yağ asitlerinin insanlarda Parkinson hastalığını önleme potansiyelini değerlendirerek, bundan yararlanabileceğimizi gösteriyor," diyor.
 
Araştırmacılar bulgularını Amerikan Deneysel Biyoloji Dernekleri Federasyonu tarafından yayınlanan The FASEB Journal’da sundu.
 

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Hocam Merhaba Özel sektörde muhasebeci olarak çalışmaktayım. 1 Hafta önce sağ omuzumda bir ağrı oluştu ve yukarı kaldırdığımda takılıyor ağrı yapıyor ... devamı