Okul başarısı düşen ergenle nasıl konuşulmalı?

Okul başarısı düşen ergenle nasıl konuşulmalı?
Çocuklar ergenlik döneminde birçok değişikliği bir arada yaşarlar. Vücutlarında hem hormonal hem fiziksel değişiklikler meydana gelir. Dolayısıyla çocukların yaşamlarında da birçok şey değişir. Büyürler ve büyüdüklerini fark ederler.

Ergenlik döneminde okul başarısında yaşanan düşüşler, sık rastlanan bir sorundur. Eğer anne babanın çocukla ilişkisi eskiden beri iyi ise, bu sorunun nedenlerini kısmen görebilirler. Çocuk arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşıyor olabilir. Özel bir ilgi duyduğu kız ya da erkek arkadaşı vardır ve onunla ilgili sorunları vardır. Bu sorunlar çocuğun derslerine yansıyor olabilir.

Böylesi sorunlar yaşandığı zaman, anne baba çocuğun üstüne gitmeden, onu baskılamadan, mümkün olduğu kadar ve çocuğun ihtiyacı kadar konuşmaya çalışmalıdır. Bir ergen her şeyi ebeveynlerine anlatmak istemeyebilir. Eğer çocuğun konuşmak istemediği sorunlar varsa, ona bir uzmandan yardım almayı isteyip istemediği sorulabilir.

Aslında okuldaki rehberlik öğretmenleri de bu konularda çocuklara yardımcı olmaya çalışırlar. Ancak onların da yeterli olmadığı durumlar söz konusu olduğunda, bir uzmanla görüşmek faydalı olabilir.