Nedir

Nedir?

Nekrotizan Fasiit bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Kısa sürede deri, yağ ve kasları örten dokuyu yok edebilir.

Hastalığa bazen et yiyen bakteri de denir. Cinsel organlarda oluştuğunda Fournier kangreni denir.

Nekrotizan fasiit çok nadir fakat ciddidir. Enfeksiyona yakalanan 4 kişiden yaklaşık 1’ini öldürür. Hastalığa yakalananların çoğu öncesinde sağlıklı insanlardır.

Bu enfeksiyonu kapma ihtimali şu durumlarda daha yüksektir.

 • Eğer zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa
 • Şeker, kanser, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklarınız varsa
 • Ameliyat yaraları da dahil cildinizde yaralar varsa
 • Yakın zamanda cildinizde döküntüye neden olan su çiçeği ve benzeri viral enfeksiyon geçirdiyseniz
 • Vücudun enfeksiyona direncini azaltan steroid ilaçlar kullanıyorsanız

Sebepler

Sebepler

Nekrotizan fasiite birkaç tür bakteri neden olur. Bu bakterilerden bazıları ayrıca streptokok boğaz ağrısı ve impetigo gibi enfeksiyonlara da yol açar.  Genelde bu bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar hafif geçer ama nadir durumlarda daha tehlikeli bir enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyona şu şekillerde yakalanabilirsiniz:

 • Böcek ısırığı, yanık, kesik gibi yaralardan bakterinin girmesiyle nekrotizan fasiite yakalanabilirsiniz.
 • Deniz suyu, çiğ tuzlu su balıkları ve çiğ midyelerle temas eden yaralar ve yengeç gibi deniz canlılarından kaynaklanan yaralarla
 • Karın bölgesinde, yaralanma, ameliyat yarası veya tümörler ile
 • Kaslarda zorlanma ve berelenme ile (deride bir kesik oluşmamış olsa bile)

Nekrotizan fasiite yol açan bakteriler öpüşme, hastalığı taşıyan kişinin yarasına dokunma gibi yakın temasta insandan insana da geçebilir. Ancak bakterilerin geçtiği kişide açık yara suçiçeği veya bağışıklık sistemi bozukluğu yoksa hastalığa yakalanması muhtemel değildir.

Belirtiler

Belirtiler

Belirtiler genelde bir yaralanmayı müteakiben aniden başlar. Eğer 24 ila 36 saat içinde önce iyiye gidip sonra aniden daha kötüleşen ağrınız varsa hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ağrı genelde o boyutta bir yaradan beklemeyeceğiniz kadar fazladır. Diğer belirtiler şunlar olabilir

 • Kırmızı, şişmiş ve normalden sıcak deri
 • Ateş ve ürpermeler
 • Bulantı ve kusma
 • İshal

Enfeksiyon hızla yayılabilir ve hayatı tehdit edecek noktaya gelebilir. Şoka girebilirsiniz. Deri, yağ ve kasları örten dokularınızda zarar oluşabilir (kangren). Nekrotizan fasiit organ yetmezliği ve ölüme yol açabilir.

Testler

Testler

Doktor belirtilerin ortaya çıkış ve enfeksiyonun yayılma hızına bakarak teşhis koyacaktır. Enfekte doku bakteri testine tabi tutulabilir. Enfeksiyonun ne kadar yayılıp iç organlara zarar verip vermediğini görmek için ayrıca röntgen, bilgisayarlı tomografi (CT) ve MRI gibi testler de gerekebilir. 

Tedavi

Tedavi

Nekrotizan fasiitin erken tedavisi kritik önemi haizdir. Tedavi ne kadar erken başlarsa, iyileşme, ölümden ve uzuv sakatlığı gibi ciddi zararlardan korunma şansınız o kadar artar. Hastanede yoğun bakımda tedavi görebilirsiniz.

Tedavi şunları içerebilir.

 • Ameliyat: Ameliyatla enfekte olmuş dokular ve sıvılar alınarak enfeksiyonun yayılması önlenir. Ameliyat neredeyse her zaman gereklidir. Çoğu kişi enfeksiyonun kontrol altına alınması için birkaç operasyon geçirebilir. Enfeksiyonun nerede ve nasıl yayılmış olduğuna bakılarak organ ve uzuvların alınması hastanın hayatını kurtarmak için gerekli olabilir.
 • İlaçlar (antibiyotikler gibi). Bu ilaçlarla enfeksiyona neden olan bakteriler öldürülür.
 • Şok, solunum problemleri ve organ yetmezliğini tedavi için gerekli işlemler
 • Hiperbarik oksijen tedavisi. Doku ölümünü engellemek ve iyileşme süreci için.

Önleme

Hasta birinin yakınında bulunursanız

Nekrotizan Fasiit çok nadirdir. Derideki bir yara veya bereden girmedikçe hastalığa neden olan bakteriler genelde enfeksiyona yol açmaz.

Eğer hasta biriyle yakın temasta bulunduysanız, doktor enfeksiyon riskini düşürmek için antibiyotik yazabilir. Eğer hasta bir kişiyle temasta bulunduktan sonra hastalık belirtileri sizde de ortaya çıkarsa (ağrı, şişme, kızarıklık veya ateş) vakit kaybetmeden doktorunuzu görün.

Her türlü enfeksiyonu önlemek için, ellerinizi sık sık yıkayın ve yara, çizik ve yanıkları temiz tutun.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam bir haftadır damla damla kan oluyor günlük olarak arkadaşlarım da hamilesin diyorlar kilo aldım sürekli yemek yiyorum halsizim göğüsleri... devamı