Nefes darlığının tedavisi, nefes darlığına neden olan hastalığa göre değişir. Dolayısıyla öncelikle nefes darlığının hangi hastalıktan kaynaklandığı araştırılmalıdır. Bu tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi yapılır.

Yani kişide bronşiyal astıma bağlı nefes darlığı varsa, bir takım önlemler alınabilir ve astımı kontrol altına almak için bazı ilaçlar kullanılarak nefes darlığı önlenebilir.

Eğer kişide koah varsa, sigaranın bırakılması birinci derecede önemlidir. Yanı sıra bronş açısı, nefes açıcı ilaçlarla nefes darlığı ortadan kaldırılabilir.

Nefes darlığının nedeni bir kalp yetmezliği ise, kalp yetmezliğine yönelik tedavi, eğer hipertiroidi tespit edildiyse hormon tedavisi, kansızlık varsa, bunun giderilmesine yönelik destek tedavisi verilebilir.

Kişide kalp yetersizliği düşünülüyorsa, nefes darlığı bu nedenle yaşanıyorsa yetmezliğe yönelik bir tedavi verilerek, kalp yetmezliğine bağlı nefes darlığı ortadan kaldırılabilir.

Eğer karbonmonoksit zehirlenmesi söz konusuysa, kişide buna bağlı bir nefes darlığı tespit edildiyse, destek tedavisiyle, oksijen tedavisiyle kişinin nefes darlığı ortadan kaldırılabilir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Meraba 19 yaşındayım kas romatizması vardı bende bunun için 2 kez tens cihazina baglandim 1.sinde iyiydim 2.sinde ise elektrik akimini fazla verdiler ... devamı