George Pepper’a 22 yaşındayken MS (Çoklu Skleroz) teşhisi konmuş. Teşhis ve hastalığın nasıl ilerleyeceğini düşünmek ise korku dolu bir süreç olmuş. İlk 2 yılda hastalık 7 kez nüksederken, George, görmede bulanıklık, yürümede zorluk, kusma, aşırı halsizlik ve sol tarafında hissizlik gibi belirtiler yaşamış. George’un MS’i Relapsing Remitting denen bir tür. Belirtiler genelde birkaç hafta sürüyor olsa da birkaç ay işini bırakmak zorunda kaldığı da olmuş.

VİDEO: ÇOKLU SKLEROZ

George hastalığına rağmen dünyayı gezmek hayalini gerçekleştirmek istemiş. Hastalığı dünya turuna çıkmadan önce nükseden George 8 hafta boyunca sağır kalmış. Halsizliğin yanısıra kaslarında koordinasyon sorunu yaşadığından dengesini sağlamakta da zorlanmış.
Yolculuğa çıkabilmek için tedavisini günlükten aylığa çevirmiş ve bunun genel sağlığı açısından faydasını da görmüş. Ayrıca yolculuğunu tedavi için Melbourne-Avustralya, Sao Paolo-Brezilya gibi yerlerde durmak üzere de planlamış.
MS hastalarını etkileyen sıcak ve nem konusunda da dikkatli olması gerekmiş. Susuz kalmamaya dikkat ederken, aktivitelerini sabah ve geceleri gerçekleştirmeye çalışmış. Ayrıca dinlenmesine ve rahatına da mümkün olduğunca özen göstermiş.
6 aylık gezide George ve kız arkadaşı Hindistan, Japonya, Yeni Zelanda, Brezilya gibi ülkelere gitmişler. George kız arkadaşına Brezilya’da bir sahilde evlenme teklif etmiş. Yakında evlenmeye hazırlanıyorlar.
George’un aynı zamanda MS hastalarını bir araya getirdiği bir platform olan shift.ms diye bir websitesi de var.
George’un tüm MS hastalarına veya zor bir hastalıkla yaşamak zorunda olan herkese verdiği mesaj heyecan verici:
“MS hayallerinizi unutmanızı gerektirmez. Sadece onları nasıl gerçekleştireceğinizi yeniden düşünmelisiniz”

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey ben 51 yaşındayım sağ gözümde hipermetrop var tek göz olduğu için çocukken farkedilmemiş o yaşlarda gözlük kullanmalıymışım zamanla ... devamı