Menopozun uzun sürüp sürmeyeceği, kadınların doktorlarına sıklıkla sorduğu bir sorudur. Menopoza çare arayan kadınlar, daima menopozun sona ermesini beklerler. Birçok kadın için menopoz belirtileri ağrıya yol açar ve rahatsızlık vericidir, dolayısıyla perimenopoz başladığı andan itibaren sona ermesini beklerler.

Normal Menopoz Ne Kadar Sürer?

Birçok kadında, menopozun bütün aşamalarının dört ila beş yıl sürmesi beklenir. Sıcak basmaları ilk erken işaret veya belirtiden sonuncusuna kadar bir ila sekiz yıl sürebilir. Bu, halihazırda birkaç yıldır ıstırap çeken kadınlar için pek rahatlatıcı değildir.

Menopoz öncesindeki kadınlar, menopozun rahatsız edici belirtilerini yaşıyor ve ne zaman tamamen biteceğini merak ediyor olabilir. Maalesef menopoz için belirli bir zaman dilimi yoktur. Bazıları şiddetli regl dönemleri geçiren kadınlarda menopozun, daha hafif regl dönemleri geçirenlere göre daha uzun süreceğine inanırken, bazılarıysa menopoz veya perimenopoz ne kadar erken görülürse o kadar uzun süreceğine inanır.

Ortalama Süre

Menopozun uzunluğu için herhangi bir tahmini destekleyen kuvvetli bir kanıt bulunmamaktadır. Her kadın farklıdır ve her kadın menopozu farklı bir hızda yaşayacaktır. Ortalama olarak, menopoz öncesi dönem (perimenopoz) şikayetlerini yaşayan her kadın, dört yıl daha regl olacaktır. Bütün sıcak basmalarının geçmesi daha uzun sürebilir.

Şikayetlerin Ortadan Kaldırılması

Menopozla ilişkili şikayetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir dizi teknik mevcuttur. Menopoz şikayetlerini ortadan kaldırmak üzere başvurulan en popüler yöntemlerden birkaçı şunlardır:

  • Östrojen gibi ilaçlar
  • Karayılan otu ve hayıt gibi bitkisel takviyeler
  • Strese yol açan nedenleri azaltmak
  • Egzersiz
  • Doğru yemek yeme

Aile ve yakınların desteği, menopozdaki kadınlara büyük bir rahatlama sağlayabilir. Etrafında anlayışlı insanlar bulunan kadınlar, şikayetlerinin bilinmesi ve anlaşılması için sürekli çaba sarf eden kadınlara göre çok daha rahat bir menopoz dönemi geçirecektir.

Ne yapılabilir?

Menopozun ne kadar süreceği önceden belli değildir. Bazı kadınlar menopoz şikayetlerini yalnızca birkaç yıl yaşarken, bazıları beş yıldan uzun süre yaşayabilir. Ayrıca, bir kadın için menopoz sürecinin ne kadar rahatsızlık vereceğini belirlemenin bir yolu yoktur. Bazı kadınlar menopoz dönemindeyken vücutlarında fazla değişiklik görmezken, bazı kadınlar sürecin çoğunda ıstırap çektiklerini hissedebilirler.

Menopoz şikayetleri ilaçla, bitkisel çözümlerle ve duygusal destekle ortadan kaldırılabilir. Zaman dilimi bilinmemesine rağmen, etraflarından iyi bir destek alan kadınların, menopoz deneyimini dayanılabilir bulması daha olasıdır.

Aralarında menopoz döneminde bir kadın bulunan aileler, menopoz dönemindeki kadının yaşadığı radikal ruh hali değişimlerine ve bedensel değişikliklere karşı anlayış göstererek destek verebilirler. Bütün kadınlar yaşamlarının bir noktasında menopozu atlatacaklardır. Uzun menopoz süreci boyunca tıbbi destek kadar, ailenin ve arkadaşların desteğini almak da önemlidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

mrb hocam ben memur olarak çalışıyorum kısmet olursa yazın istanbula tatile gelip lazer yaptırmak istiyorum fakat işim gereği sürekli bilgisayar başın... devamı