Koronavirüs salgınında en büyük yardımcılarımızdan biri ağzı ve burnu kapatacak şekilde taktığımız maskelerimiz. Bu şekilde eğer bilmeden virüsü taşıyorsak başkalarına bulaştırma ihtimalimiz azalıyor. Ayrıca bir başkasının ağzından ve burnundan çıkan virüs taşıyan damlacıklar bizim ağzımıza ve burnumuza ulaşamamış oluyor. Peki maske takarken yapılan hatalar nelerdir ve kendimizi daha iyi koruyabilmek adına bunlardan nasıl kaçınırız?

Öncelikle maskenin tam oturması ve ağzı ve burnu tam olarak kapatması gerekiyor. Mutlaka dışarda burnu maskesinin dışında kalan, konuşurken maskesini indiren insanlar görmüşsünüzdür. Bu gibi hareketler maskenin kullanım amacına tamamen ters. Hele de konuşmak gibi bulaşma riskini artıran bir hareket yapılırken maskenin her yeri kapattığından daha da emin olmak gerekiyor. Maske ağzı, burnu ve çeneyi kapatmalı, yüzünüze iyice oturmalı. Böylece kenarlarından virüs girmediğinden de emin olabiliriz. Nefes almayı engelleyecek kadar dar olmamalı ancak yüze bol da gelmemeli.

Maske takarken yapılan hatalardan bir diğeri maskeye dokunmak veya maskeyi çekiştirmek. Unutmayın ki maskeyi takmamızın nedeni iki insan arasında geçiş yapabilecek virüslerin yolunu kesmek. Eğer öksürürken ya da hapşırırken maskenizi indiriyorsanız bunlar maskenin işe yaramamasını sağlıyor. Maskenin ön kısmına dokunmak da takan kişi açısından riskli. Zira eğer maske virüsle temasınızı engellediyse bu parçacıklar halen maskenin dış kısmında bulunuyor. Elinizde dokunduğunuzda elinize bulaşıyor. Daha sonra elinizi yüzünüze götürdüğünüzde ağzınızdan ve burnunuzdan sisteminize girebiliyor. Böylece maskeyle engellediğiniz virüsü elinizle kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.

Takmadan önce elleri yıkamamak maske takarken yapılan hatalardan bir diğeri. Maskeyi takmadan önce elleriniz temiz olmalı, bunun için sabun ve suyla yıkayabilir ya da dezenfektan kullanabilirsiniz. Daha sonra maskeye her dokunduğunuzda elinizi tekrar dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin. 

Eğer yıkanabilir, bez maske kullanıyorsanız her kullanımdan sonra yıkamalısınız. Bunu aynı iç çamaşırını yıkamadan tekrar giymek gibi düşünün. Çamaşır makinesinde en sıcak programda yıkayabilir, tekrar kullanıma hazır olana kadar yedek maskenizi kullanabilirsiniz. Elde yıkamak içinse deterjan, sıcak su ya da suyla seyreltilmiş çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Sadece 1 liraya satılan tek kullanımlık maskeler ise adının belirttiği üzere sadece 1 kere kullanılmalıdır. Üşenmeyin ve bir kere çıkarttıktan sonra yeni bir tek kullanımlık maske takın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ben hiponadizim hatasıyım tedavi si ögrenmek istiyorum... devamı