Labio minorlar ( küçük dudaklar ) hemen vajina girişinde bulunan deri kıvrımı şeklindeki yapılardır. Bu dudağa da benzeyen deri kıvrıntısı vajina girişini kapamakta, adeta burada bariyer görevi gören bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Labia minorların ( küçük dudaklar ) hemen dışında, onu çevreler vaziyette labia majorler bulunmaktadır, bu da büyük dudaklar adını alır ve daha büyük hacimdeki yapılardır. Labia minorlerin üst kısmında da klitoris dediğimiz erektil yapı bulunmaktadır, bu yapı da erkekteki penis başının ( glans penis ) karşılığıdır.

Labia minoreler her bayanda farklı yapıda , büyüklükte ve renktedir. Bazen bu yapının aşırı büyük olması hem görsel olarak kişiyi rahatsız edebilmekte hem de işlevsel olarak cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilmektedir. Burada esas problem cinsel ilişki esnasında bu büyük olan deri kıvrıntısının içeriye – vajinaya doğru girmesi ve oluşan gerilme ve sürtünme sonucu ağrıya – tahrişe neden olmasıdır.
 Aşırı büyük olan labia minorler sık olarak enfeksiyon oluşumuna , mantar gelişimine ve özellikle mayo giyen bayanlarda dışarıdan hoş olmayan görüntülere neden olabilmekte ve kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Labia minorların bazen etrafdaki dokulara göre daha koyu renkte olması da bayanlarda hoşnutsuzluğa neden olabilmektedir. 

Labioplasti ameliyatı diğer çoğu estetik nedenli yapılan ameliyatlara oranla daha kolay olması, daha kısa sürmesi ve muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabilmesi nedeniyle son zamanlarda sıkça yapılan estetik ameliyatların başında gelmektedir. Ameliyat sonrası hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Genellikle hastalarımız ertesi gün normal günlük hayatlarına geri dönebilmekte ve 4-6 hafta sonra da cinsel ilişkiye girebilmektedir. 

 
Labioplasti Ameliyatı
Labioplasti ameliyatı değişik tekniklerle yapılabilmektedir. En sık olarak uygulanan teknikler basit olarak estetik cerrahi teknikle fazla deri parçasının çıkarılması , Gary alter yöntemi ( wedge – kama şeklinde çıkarma ), Brasilian teknik , Z- Plasti ( z şeklinde parça çıkarılarak tamir ) sayılabilinir. Genellikle hangi tekniği uygulayacağımızı muayene sonrası karar vermekteyiz ve hastaya en uygun olan teknikle ameliyatı yapmaktayız. İşlem sonrası hastalarımıza gerekli ilaç tedavisi başlanmakta ve genellikle 1 hafta sonra hsatalarımızı kontrole çağımaktayız. 

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermemektedir ve bakire bayanlara da uygulanabilmektedir. Aynı seansta eğer hastada vajinal genişleme , vajinada bollaşma mevcutsa veya vajenden ilişkide ses gelmesi, bazı durumlarda vajinadan gaz çıkışı gibi problemler mevcutsa hatalara vajinoplasti dediğimiz vajinayı daraltma ameliyatı da uygulamaktayız.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Selamün aleyküm öncelikle ilginiz ve işinizi titizlikle yaptığınız için teşekkür ederim sağ ve sol gözümde 2 numara mıyop var lazer ameliyatı olmak is... devamı