Elimizi her gün yüzlerce kez ağzımıza ve burnumuza değdiririz. Bu sebeple ellerimizin temizliği herhangi bir mikrobun ağız veya burun yoluyla vücudumuza girememesi için çok önemlidir. Koronavirüse karşı yapılan en büyük uyarılardan birinin sık sık ellerimizi yıkamak olması boşuna değildir. Ancak her zaman ve her yerde elimizi yıkama fırsatı bulamayabiliriz. Bu durumda dezenfektan ürünler yardımımıza koşar. Ayrıca koronavirüse karşı kolonya kullanımı da tavsiye edilir. 

Geleneksel ikramlarımızdan olan kolonya bu sene salgınla birlikte daha da önem kazandı. Çünkü virüsleri öldürmek için etkili görülüyor. Ancak her kolonya için bunu söylemek mümkün değil. Virüsleri öldürecek kolonyaların en az 70 derece veya üstü olması şartı var. Ayrıca mutlaka kaliteli bir şekilde üretilmiş olduğuna da dikkat edilmeli. Şaibeli yerlerde üretilen kolonyalar içeriğinde doğru alkol kullanılmamışsa tehlikeli olabilir.

Koronavirüse karşı kolonya kullanımında üretim kalitesi ürünü cildimize sürdüğümüz için önem taşır. Ayrıca hızla buharlaştığı için ister istemez burnumuza da buharı gelmektedir. Ürünü alırken güvenilir bir marka olup olmadığını kontrol edebilir ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

Kolonyanın eğer ağzı açık kalırsa alkol içeriği buharlaşabilir. Bu da virüsleri öldürme gücünü azaltır. Dolayısıyla evde ya da çantanızda nasıl sakladığınıza dikkat etmelisiniz.

Koronavirüse karşı kolonya kullanımında sprey ürünler daha geniş alanda etkili olarak fayda sağlayabilirler. Ancak elinize sıkarken mutlaka her yeri kaplayacak kadar sıkmaya özen göstermelisiniz. Sonrasında ise avucun içini, dışını, bilekleri, parmak aralarını atlamadan her yerine ovalayarak yaymanız gerekir. Bu işlem hızla yapılmalıdır çünkü yoksa buharlaşarak elinizden uzaklaşabilir ve etkisi azalmış olur.

El dezenfektanlarının içinde ise hidrojen peroksit ya da etanol gibi aktif maddeler vardır. Virüsleri bunlar sayesinde öldürürler. Çoğu ürün aslında koronavirüse karşı özellikle test edilmiş değildir ancak öldürmesi daha zor virüsler üzerinde etkili oldukları bilinmektedir. Bu sebeple koronavirüs salgını boyunca da kullanılmaları tavsiye edilir. 

Dezenfektan ürünleri elimize sık sık aldığımız telefon ve tablet gibi cihazlarda hijyen sağlamak için de kullanabilirsiniz. Evde hijyen içinse çamaşır suyunu alın ve etiketinde belirtilen oranlarda suyla seyreltin. Bu karışımla yüzeyleri sildiğinizde virüsler yok olacaktır.

Uzm. Dr. Vedat ERTUNÇ

Ritim bozukluğa karşı aldığın Tensinor ilaçtan sonra nabız 46 oluyor iyi mi değilim aydınlatırmısınız... devamı