Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını günlük hayatı derinden etkiledi. Artık insanlarla mesafemize dikkat ediyor, bizi gereksiz risk altına atacak etkinliklerden kaçınıyoruz. Buna bazı kişiler için hastane ziyaretleri de dahil olabiliyor. Elbette özellikle gerekmediği sürece hastaneye gitmemek şu aralar en mantıklı yol olarak görünüyor. Böylece hem hastanede virüsü kapma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıyoruz hem de gece gündüz çalışan doktorları fazladan meşgul etmemiş oluyoruz. Ancak koronavirüs salgınında kronik hastalıkların kontrolü önem taşımaya devam ediyor. Bir tehlikeden kaçarken kendimizi öbürüne açık hale getirmemiz önerilmiyor.

Eğer şeker hastalığı ya da kalp hastalığı gibi kronik bir hastalığınız varsa rutin kontrollerinize gitmeniz gerekli. Kalp hastalığı halen daha önde gelen ölüm nedenlerinden biri ve bunun kontrol altında tutulması önem taşıyor. Neyse ki evde de ateşimizi, solunum hızını, tansiyonu ve kalp atış hızını ölçmek mümkün. Doktorunuzla konuşarak bu ölçümlerin durumunuzun takibi için kullanılıp kullanılamayacağına karar verebilirsiniz.

Koronavirüs salgınında kronik hastalıkların kontrolü dendiğinde uzmanlar kalp yetmezliği olan kişilerin sıvı alımlarını takip etmelerini öneriyor. Bunun için her gün tartılıp değerleri not edebilirler. Yüksek tansiyonu olanlar ise her gün tansiyonlarını ölçüp bunu yazabilirler. Şeker hastası olan kişiler ise evde yapılan testler ile kan şekeri değerlerini takip edebilirler.

Ancak bazen evdeki ölçümler yeterli olmayabilir. Örneğin kalp yetmezliği olan kişilerde doktorun akciğerleri dinlemesi gerekecektir. 

Koronavirüs salgınında kronik hastalıkların kontrolü astım hastalarında da önem taşıyor. Bu dönemde astım spreyini kullanmaya devam etmeli ve herhangi bir belirti görürseniz doktorunuzla konuşmalısınız. Herhangi bir astım atağında ise vakit kaybetmeden acil servise gitmeniz gerekecektir. 

Salgın boyunca sağlığınızı maksimum düzeyde tutmak için hem kendinize dikkat etmeli hem de doktorunuzla konuşmadan ilaç düzeninizi değiştirmemelisiniz. Ülkemizde bazı rapor gerektiren ilaçların rapor geçerlilik süresi uzatılmış, tekrar doktora gitme ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Doktorunuza danışarak yeni bir kontrol yaptırmadan ilacınızı tekrar alıp devam edebilirsiniz. Bazı durumlarda doktorunuz videolu görüşme yaparak da sizi yönlendirebilir. Eğer yeni bir durum için hastaneye gitmeniz gerekiyorsa pandemi hastanesi olmayanları seçerek güvenliğinize dikkat edebilirsiniz.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı