Yaz aylarının gelmesiyle koronavirüsle ilgili birçok önlem hafifletildi, havuzlar da dahil olmak üzere mekanlar tekrar kapılarını açtı. Elbette hepimiz fırsatımız varsa yüzmek, eğlenmek istiyoruz ancak aklımızın bir tarafında hep o soru var: Koronavirüs salgınında havuza girmek güvenli mi? Uzmanlara göre bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olabilir. Fark yaratan ise havuza giren kişilerin davranışları.

Uzmanlar koronavirüsün bir kişinin ağzından ve burnundan çıkan damlacıklar yoluyla bulaştığını söylüyorlar. Bu damlacıklar öksürünce, hapşırınca, hatta yeterince yakınsanız nefesle veya konuşarak dkarşıya bulaşabiliyor. Bazı uzmanlar virüsün havadaki tanecikler aracılığıyla da yayılabileceğini söylüyorlar. Özellikle de havalandırılmamış kapalı ortamlarda. 

Koronavirüs salgınında havuza girmek güvenli mi dediğinizde esasen havuz suyu aracılığıyla virüsün birinden diğerine bulaşabileceğine dair bir kanıt yok. Ayrıca eğer havuz doğru bir şekilde temizleniyorsa ve bakımı yapılmışsa suyun içindeki klor ve bromun virüsü inaktif hale getireceği söyleniyor. 

Peki havuzlar bunca zaman neden kapalı kaldı ve neden hala tehlikeli olabileceği söyleniyor? Bunun nedeni havuza giden kişilerin davranışları. Koronavirüs havuz suyundan kolaylıkla bulaşamasa bile yüzen biri boğazına su kaçıp öksürdüğünde yakınında ve kafası suyun dışında olan kişilere virüsün bulaşması mümkün görünüyor. 

Koronavirüs salgınında havuza girmek güvenli mi dendiğinde bir diğer önemli unsur da yüzmek dışında neler yaptığınız. Havuz tecrübesinin önemli bir parçası kenarına oturup sohbet etmek, havuzdaki arkadaşlarınızla oyun oynamak, havuz kenarında bir şeyler içmek ve bunlara benzer diğer aktiviteler. Havuz dışındaki ortamlarda olduğu gibi sosyal mesafenin dikkat edilmediği her etkileşim virüsün bulaşması riskini taşıyor. Kalabalık bir havuzda siz davranışlarınıza dikkat etseniz bile başkaları etmeyebiliyor.

Yine halka açık havuzlarda dikkat edilmesi gereken bir başka şey birçok kişinin dokunduğu alanlar. Tüm kapılar, havuzun yakınındaki tuvaletler, musluklar, havuza girip çıkarken kullanılan merdivenler, şezlonglar ve havlular virüsü kapma riski doğurabilir. Havuz barında sıra beklemek, ortaya alınmış bir yiyeceği paylaşmak, toplu fotoğraf çekinmek de sosyal mesafenin bir anda unutulabileceği durumlar. Bu sebeple güvende olmak için tenha bir havuz seçebilir, havuz başı eğlencelerini şimdilik boş verebilir, suya da az kişinin olduğu anlarda girebilirsiniz. Fakat eğer kontrol edemeyeceğiniz çocuklarınız varsa havuz planını seneye ertelemek daha mantıklı görünüyor.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Evleneli 4 ay oldu. İki haftaya kadar 2-3 kez boşalabilirken son 2 haftada bazen günde bir kez boşalıyom Bazende hiç boşalamıyom. Havuza girmiştim enf... devamı