Yaz ayları normalde plajda geçirilen güzel zamanlar anlamına gelir ancak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını bunu değiştirdi. Artık evimizden dışarı herhangi bir yere çıkarken sosyal mesafeye dikkat ediyor, kalabalık olabilecek herhangi bir ortama girmekten imtina ediyoruz. Ancak havuzların ve plajların açılmasıyla bir soru da aklımızı kurcalamıyor değil: Koronavirüs salgınında denize girmek tehlikeli mi?

Koronavirüs şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre nefesimizle çıkan damlacıklar vasıtasıyla bulaşıyor. Öksürmek, konuşmak, şarkı söylemek, hapşırmak gibi nefesin dışarı verildiği her hareket virüsün bizden başkasına ya da başkasından bize geçmesini sağlayabilir. Yeter ki engel olan bir maske ve sosyal mesafe olmasın. Salgın sırasında denize girmenin asıl riski de bu mesafeyle alakalı. Yani güvenli bir şekilde denize girmek mümkün, ancak çok dikkatli olursanız.

Koronavirüs salgınında denize girmek tehlikeli mi dendiğinde bulaşıcı hastalık uzmanları suda olan diğer kişilerle mesafeye dikkat ederseniz güvende olacağınızı söylüyor. Denizde virüsü taşıyan biri varsa ve virüs suya bulaşırsa bile hızla seyrelecek, diğer kişilere tehlikeli miktarda viral parçacığın ulaşması çok düşük bir ihtimal olacaktır. Ancak deniz, virüsün havadan bulaşması için bir engel oluşturmuyor.

Denize gideceğiniz grubu evde birlikte yaşadığınız kişilerden ibaret tutmanız herkes için daha iyi olacaktır. Böylece normalde yakınında bulunmayacağınız kişilerden virüsü kapma riski doğmamış olur. Ayrıca koronavirüs salgınında denize girmek tehlikeli mi sorusuyla ilgili daha önemli bir cevap yüzme dışındaki tüm aktivitelerle alakalı. Hepimiz biliyoruz ki deniz sadece yüzmek için gitmiyoruz. Plajda oyunlar, şezlongda uzanırken sohbetler, bir şeyler yiyip içmek, eğer varsa dans pistinde dans etmek deniz tecrübesinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Tüm bu etkinlikler boyunca sosyal mesafeye her yerde olduğu şekilde dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca tuvalet kapıları, musluklar, şezlong ve şemsiyeler birçok kişi dokunduğu için bulaşma riski doğuran noktalar. Girişte, barda sıra beklerken ya da denizde herhangi bir sebeple yabancılarla yaklaşmanız tehlikeli olabilir.

Eğer bu yaz denize gidecekseniz daha tenha plajları seçmek, hafta sonu yerine hafta içinde gitmek, sadece evdekilerle bir arada olmak güvenli olabilir. Ancak eğer bunlara dikkat edemeyecekseniz hem kendinizi hem de başkalarını korumak adına deniz planını iptal etmeniz tavsiye ediliyor.

Op. Dr. Deniz KÖK

DENİZ ABİ BURNUMDA KEMİK VAR YAMUKLUK VAR AMALİYAT OLMAM LAZIM NEFES PROBLEMİMDE VAR NE YAPMAM GEREKİYOR... devamı