Sabahları uyanıldığı zaman, saat 08.30 gibi, stres hormon, kortizol hormonu en yüksek düzeye ulaşır. Eğer bu saatte kahvaltı yapılmazsa, stres hormonu kişiye zarar vermeye başlar. Bel çevresinde yağlanma yapmaya, kan şekerini ve tansiyonu yükseltmeye başlar. Bu nedenle kahvaltıyı atlayan kişiler hem daha stresli, hem de kilo almaya daha yatkın olurlar. Kilo vermek isteyenler açısından kahvaltı yapmak, ilk önceliklerden biri olmalıdır.

Güne, hem protein hem de karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltıyla başlamak çok önemlidir. Karbonhidrat olarak yararlı tahılları, doğru karbonhidratları seçmek gerekir. Bunlar esmer, rafine edilmemiş undan yapılmış tahıllar, meyveler, şekersiz reçel ya da bal gibi kahvaltılık karbonhidratlardır. Yanı sıra süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi protein içeren gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların ikisinin birden tüketilmesi, güne uyanık ve zinde başlanmasını sağlar.

Ama kahvaltıda sadece karbonhidratlar tercih edilirse, bir süre sonra kan şekeri düşer ve kişi güne halsiz ve yorgun başlar. Bu yüzden, zayıflamak ve gününü güzel geçirmek isteyenler, güne dengeli bir kahvaltı ile başlamalıdır.

Dyt. İdil İMAMOĞLU

Merhabalar Ben günboyu oturarak çalışıyorum sabah yarım saat spor yapıyorum kahvaltıyı geç yapıyoruz Öğle yemeği yemiyoruz geç kahvaltı yaptığımız içi... devamı