Artık siyah elbisenize, siyah takım elbisenize geri dönebilirsiniz; çünkü artık kepeklerinizin tedavisi için bazı muhteşem doğal yollar var.

Kepek, pullara, kaşınmaya neden olan, cildin en üst tabakasında bulunan iltihaplanmadan ve yağları parçalayan ürünlerin vücuda karşı reaksiyonundan kaynaklanır.

İşte saçlarınızın kepeklerden kurtulması için bazı doğal ipuçları:

Siz yeterince şekersiniz. Şekeri, çikolatayı ve yağlı yiyecekleri kesmek oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda tabağınızda bolca yeşil lifli sebzeler ve çiğ yiyecekler olduğundan emin olun.

Vitaminler: Biyotin, kepeğin tedavisinde popüler bir yöntemdir. B vitamini ailesinin suda çözünen bir üyesidir yağları, karbonhidratları ve proteinleri parçalar.

Günde iki kere 3 mg’lık bir dozajla işe yarayacaktır. Kilerinizdeki tam tahıllar, yumurta sarısı, karnabahar, mantar ve muz gibi zengin gıdaları tüketerek de Biyotin elde edebilirsiniz.

B1 ve B2 Vitaminleri, Omega-6 ve Çinko, kepeğin tedavisinde oldukça erkilidir; bu nedenle düzenli vitamin alımınızın bir parçası olduğundan emin olun.

Greyfurt Tohumu Özü: Sağlıklı yiyecek mağazalarına gidin ve bir şişe alın. Günlük şampuanınıza birkaç damla damlatmanız işe yarayacaktır. 

Çay Çiçeği Yağı: Çay çiçeği yağı içeren şampuanlardan bulabilirsiniz veya kendi şampuanınıza birkaç damla çay çiçeği yağı ekleyebilirsiniz.

Selenyum: Selenyum bazlı şampuanlar kullanın; bu şampuanlar muhteşem bir mantar önleyici özellik taşır ve kafa derinize su takviyesi yapar.

Elma Sirkesi: Bardağınızı biraz doldurduktan sonra (fondip yapın!), kafa deriniz için de biraz ayırdığınızdan emin olun. Kafa derinizi elma sirkesiyle ıslatın ve saçınızı havluyla sararak bir saat kadar bekletin. Daha sonra durulayın.

Keten Tohumu Yağı veya E Vitamini Yağı: Yatmadan önce bunları direkt olarak kafa derinize uygulayın, sabah durulayın. Sadece en sevdiğiniz yastık kılıfınızın bir havluyla sarıldığından emin olun, çünkü kumaşı lekelenebilir.

Kekik doğru seçimdir: Üç bardak suyu kaynatın, bir tutam kekik ve biberiye ekleyin. Ocaktan alın ve yarım saat kadar tencereyi kapalı tutun.

Suyu bir şişeye süzün ve saçlarınızı günlük şampuanınızla yıkadıktan sonra şişenin içinden 5 yemek kaşığı alıp direkt olarak kafa derinize uygulayın. Durulayın ve havluyla kurutun. Şimdi hazırsınız.

Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı: Kafa derinizin (ve saçlarınızın) muhteşem görünmesi için muhteşem bir yoldur. Direkt olarak kafa derinize uygulayın (ve hatta saçlarınıza) ve bütün gün saçlarınızda bırakın. Gece yıkayın. Bu yöntem Hindistan’da en popüler yoldur.

Aloe Vera: Saçlarınızı yıkamadan önce Aloe Vera’yı direkt olarak saçlarınıza uygulayın ve muhteşem sonucu görün.

Evde uygulayabileceğiniz bu kolay ipuçlarıyla başınız dik bir şekilde yürüyebileceksiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam merhaba benim saçlarimda kepek çok acaba saç uzamasini etkilermi kestirmeyede korkuyorum... devamı