Kemik iliği nakli için alınacak kök hücreler, hastalığın türüne göre ya hastanın kendine ait kök hücreler olabilir ya da başka birinin kök hücreleri olabilir.
 
Burada hasta dışında başka birinden sağlanacak kök hücrede en ideal olanı, tek yumurta ikizinden alınacak kök hücredir. Bu kök hücre, genetik olarak hastanınkinden farksızdır ve hiçbir sorun olmaz. Fakat bu çok az insan için geçerli bir şanstır.
 
Dolayısıyla HLA doku grupları uyan donörler gerekir. İkinci olarak en kolay bulunan donörler kardeşlerdir. Anne baba ise asla olmaz. Aynı anne babadan olan kardeşlerin her biri için yüzde 25 gibi bir doku uyumu ihtimali vardır. Çok çocuklu bir aileye mensup olan bir hastanın da böyle bir şansı vardır.
 
SLAYT: KANSER EFSANELERİ

Bunu da bulamayanlar için, uluslar arası büyük HLA grupları, listeleri vardır. Burada milyonlarca insanın kayıtları tutulur. HLA grubu bir şekilde hastaya uyan biri bulunabilir ve ondan nakil yapılabilir.
 
Bir de bazı hastalıklarda, hastanın remisyon sırasında alınmış kendi sağlıklı kök hücreleri, otolog kök hücreleri kullanılabilir. 

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Hocam ben 49 yasında bayanın dizilerinde kemik iliği odemi var mr çekildim şunlar yaziyor suprapetellar burada ve ekleme effüzyon. artmıştır femur med... devamı