Nedir

Kasık Biti mi Yengeç Biti mi

Yengeç biti olarak da bilinen kasık bitleri, cinsel organlar bölgesinde enfeksiyon yapmakla kalmaz, koltuk altı tüyleri, yüz, bacak, hatta kirpik ve kaşta bile bulunabilir. 

Bu bitler, oral seks dahil olmak üzere her türlü cinsel ilişki sırasında kolaylıkla bir insandan diğerine geçer. Bazı tahminlere göre bu oran %96 civarındadır ve bunlar ayrıca enfekte kişinin kullandığı kirli nevresim ve havluyla da yayılabilir. 

Kafa bitleri gibi kasık bitleri de gıda kaynakları, yani kanınız olmadan sadece bir ya da iki gün yaşayabilir.

Bitlerin, tuvalet oturaklarından yayılabildiği gibi yanlış bir kanı vardır. Bunun olması mümkün görünmüyor; çünkü bitlerin, porselen ya da boyalı tuvalet oturağı gibi parlak yüzeyleri kavramaya izin verecek ayakları yoktur.

Tuvaletten yengeç biti kapmanın mümkün olabileceği tek yol, eğer enfeksiyonlu bir kişi hemen öncesinde tuvaleti kullandıysa ve sonra gelen kişi, oturağı bir parça tuvalet kağıdıyla bile silmeyi atladıysa bulaşabilir. Zihninizi rahatlatmak için, kamu tesislerini kullanırken yanınızda alkollü kağıt mendil taşıyabilirsiniz. Kasık bitinin hayatında üç evre vardır; sirke, larva ve bit. Sirkeler, diğer bir deyişle yumurtalar, yetişkin bit tarafından bırakılır ve 7 ile 10 gün arasında larva olmak için kuluçkada kalır. Larva, yaklaşık bir haftada bite dönüşür. Bitin ömrü 30 günden fazla değildir ve bu süre içerisinde 100 sirke yapabilir.

Bitler, bazen yengeçler diye adlandırılır. Bu takma adı, büyütüldüğünde ortaya çıkan görüntülerinden alır. Vücutlarında 6 bacakları vardır ve öndeki iki tanesi öne doğru çıkmıştır; bir bakıma, oval kıskaçlarıyla küçük gri veya beyazımsı yengeçlere benzer.

Eğer kaşlarda bit bulunursa, bit tarağı onları uzaklaştırmak için yeterli olabilir. Ama bütün sirkeleri, larvaları ve bitleri yok etmek için tarağı haftalarca her gün kullanmak zorunludur. Eğer kirpiklerde bulunuyorlarsa, özel bir merhem almak için muhtemelen bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Zirai İlaç Tedavisi

Standart Zirai İlaç Tedavisi

Kasık bitleri için uygulanan tedavi kafa bitlerine uygulanan tedaviye çok benzer.  Hastalık kontrol merkezileri şunları önerir:

1- İstila edilmiş bölgeyi yıkayın ve havluyla kurulayın.

2- Tüyleri bit ilacıyla iyice ıslatın. Eğer permetrin ya da piretrin kullanıyorsanız, ilacı önerilen sürede bekletin. Suyla iyice durulayıp temiz bir havluyla kurulayın.

3- Tedavinin ardından sirkelerin çoğunluğu hala kıl köküne yapışık olacaklardır. Bunlar el tırnağıyla temizlenebilir.

4- Tedaviden sonra temiz iç çamaşırları ve kıyafetler giyin.

5- Bitlenmiş kişinin tedaviden önceki son 2-3 gün süresine kadar kullandığı yıkanabilir eşyalarını, kıyafetlerde ya da nevresimlerde kalmış saç tellerine yapışık bitlerin ve sirkelerin ölmesi için giysi ve nevresimleri, en az 55 derece sıcaklıkta makinede yıkayın, en az 20 dakika da kurutun.

6- Yıkanamayan eşyaları kuru temizlemeye verin.

7- Seks partnerlerinizi, enfekte olma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarınız.

8- Tedavi tamamlanıncaya kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

9- Bitlenmiş bir partnerle, tedavi olana ve bitlenme sorunu çözülene kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

10- Tedaviden sonraki 7-10 gün içinde hala bit varsa, tedaviyi tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı Kullanmak

Eğer çay ağacı yağı kullanıyorsanız, doğrudan ya da taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ya da hindistancevizi yağıyla %90 oranına kadar karıştırabilirsiniz. Permetrin ya da piretrin yerine çay ağacı yağını benzer kullanma sürelerinde kullanabilirsiniz. 1999 yılında yapılan bir çalışma çay ağacı yağının, bitleri 2 saat ya da daha kısa bir sürede öldürebildiğini göstermiştir.

Çalışmada, bir kağıda %10’luk çay ağacı yağı sürülmüş ve kağıt kurutulmuş, ardından da bu kağıt üzerine bitler konulmuştur. %10’luk solüsyon, bitlerin %85’ini öldürmekte etkili olmuştur. Biraz daha güçlü bir solüsyon ya da uygulamayı tekrarlamak ve yahut da çay ağacı yağını seyreltmeden doğrudan kullanmak, muhtemelen daha etkili olabilir.

Bitlenmiş bölgelerin tamamıyla tıraş edilmesini öneren yerler vardır. Bu, kendi başına bitleri ortadan kaldırmaya yetmez ve bu sebeple de gereksizdir. Kasık biti tıraş edilen kılların, cildin oldukça altında yer alan kıl köklerinde buldukları kanla beslenir. Tıraş sadece kılda bulunan biti ya da sirkeleri yok eder.

Çay ağacı yağı şampuanını veya sabununu kullanan bazı kişiler, bunun bitsiz yaşamayı sağladığını, hatta bit tedavisi sonrası için bile bunun geçerli olduğunu bildirmişlerdir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, ben kasık bitine yakalandım. Tedavisini kendim uyguladım tüm kıllarımı kestim ve sprey ile tüm bitlerin ölmesini sağladım. Hepsi öldü. Saçımd... devamı