Kansızlık aslında bir hastalık değildir. Kansızlığın hastalıkların bir bulgusu olarak değerlendirilmesi gerekir.
Normal koşullarda kemik iliği, kök hücreleri, kırmızı hücreleri organizmanın gereksinimlerine göre yapan hücrelerdir. Kırmızı küreler organizmada, dokuların ihtiyaç duyduğu oksijeni dokulara taşıyan yapılardır. Ve bunlar organizmanın ihtiyacına göre ayarlanırlar.
Kan yapımının temel maddeleri
Bu hücrelerin yapımında kullanılan olmazsa olmaz bazı temel maddeler vardır. Bunların başında, herkes tarafından çok iyi bilinen demir gelir. Ama tek başına demir yeterli olmaz. B12, folik asit gibi başka esansiyal elemanlar da kemik iliğinde kırmızı kürelerin yapımında önemli bir rol oynarlar.
Kansızlık iki nedenle olabilir. Ya demir, B12, folik asit gibi maddelerin çeşitli nedenlerle organizmaya alınamaması, ya da örneğin demirin kanamayla alındığından fazla kaybedilmesi, kemik iliğinin yeterince kırmızı küre yapamamasına neden olur.
Bunun yanı sıra B12, folik asit, demir gibi esansiyal maddeler organizmada bulunsa bile, kemik iliği kendinden kaynaklanan çeşitli hastalıklar nedeniyle kırmızı küreleri yapamayabilir.
Kansızlık bulgusu veren hastalıklar
Örneğin akut lösemiler, kronik lösemiler gibi bir takım lösemiler ve kemik iliğini tutan hemen her türlü hastalık, bir takım tümörlerin kemik iliği tutulumları, kemik iliğinin kendinden kaynaklanan lenfoma ya da multipl miyelom adı verilen hastalıkları gibi kemik iliğinde kırmızı küre yapımını baskılayan durumlarda da kansızlık ortaya çıkabilir.
Bunun dışında, bir takım böbrek hastalıklarında kemik iliğine kırmızı küre yapma komutu veren maddelerin salınımındaki eksikliklerde kansızlığa neden olabilir.

Prof. Dr. Kadri YAMAÇ

merhaba hocam. eşim hamile fakat kansızlık var.talesemi taşıyıcısı ben değilim eşimde sürekli baş dönmesi oluyor daha ilk aylar kan ilacı içebilir mi?... devamı