Kadınların Cinsel Problemleri

Kadınların Cinsel Problemleri

Ne Zaman Tıbbi Yardım Almalı?

Tüm cinsel problemler tıbbi bakım gerektirmez. Çoğu insanın, genellikle tıbbi problemlere, anksiyeteye veya yaşamın diğer bir alanındaki strese bağlı olarak geçici cinsel sorunları olur. Sorununuz sizi sıkıyorsa veya ilişkinin tehdit altında olduğunu düşünüyorsanız yardım istemekten korkmayın veya utanmayın. Eğer doktorunuz fiziksel sorunları elemenin ötesinde yardım sunamıyorsa, bir ruh sağlığı uzmanı size yardım edebilir veya sizi doğru yöne sevk edebilir.

Birkaç haftadan fazla ısrar eden herhangi bir cinsel sağlık sorunu, doktorunuzu ziyaret etmenize değer. Doktorunuz sorunun tıbbi veya ilaçlara bağlı sebeplerini eleyebilir ve diğer sorun tiplerinin çözümü hakkında öğüt verebilir. Emin değilseniz problemin ne olduğunu tam olarak belirlemenize yardım edebilir. Gerekliyse sizi bir başka uzmana yönlendirebilir: Bir psikoterapist, bir evlilik danışmanı veya seks terapisti.

Belirli sorunların derhal bakıma ihtiyacı vardır.

  • Eğer cinsel birleşme birden ağrılı olmaya başlarsa, bir enfeksiyonunuz ya da derhal bakım gerektiren tıbbi bir rahatsızlığınız olabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız olduğuna inanmanız için sebebiniz varsa; sizin ve partnerinizin, ve her ikinizin sahip olabileceği diğer cinsel partnerlerin, derhal tedavi edilmesi gereklidir.
  • Cinsel faaliyete alışılmadık herhangi bir reaksiyon, örneğin baş ağrısı, kısa göğüs ağrısı veya vücudun herhangi bir yerinde ağrı da doktorunuza bir ziyareti kesin kılar.

 

  • anksiyete
  • ruh sağlığı