İshal Tedavisi

Akut ishali evde tedavi edebilirsiniz. Aslında ishal, özel tıbbi bir tedavi olmaksızın iki ila üç günde kaybolacaktır.

İshal Tedavisi

İshal Tedavisi

Akut ishali evde tedavi edebilirsiniz. Aslında ishal, özel tıbbi bir tedavi olmaksızın iki ila üç günde kaybolacaktır.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Yetişkinler

Eğer ishaliniz varsa yeterince sıvı aldığınızdan emin olun. Bol sıvı tüketin.

  • Amaç, kaybedilen suyu tamamlamak olduğundan, içeceğin türü önemli değildir. Ama süt içmekten kaçının. Süt, ishali kötüleştirecektir. Şekersiz, alkolsüz içecekler sıvı alımına ihtiyacı olan insanlara kalori de vermez. Bu nedenle, kaybedilen suyu yerine koymak için düzenli soda ya da alkolsüz içecekler içilebilir.
  • Yemeye çalışın. Yiyeceklerin hafif olması gerekmez ama yağlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Bebekler ve çocukların muz, pirinç, elma püresi, tost yemesi; BRAT diyet olarak adlandırılan düşük lifli besinler alınması gibi, on yıllardır ishal tedavisinde kullanılan bu karışımı deneyin.
  • Eğer orta düzeyde ishal hastasıysanız, her zamanki aktivitelerinize devam edin ama vücudun susuz kalma riskini artıracağından, kendinizi daha iyi hissedene kadar ağır egzersizlerden kaçının.

Çocuklar

 İshalle birlikte vücudun susuz kalması da kaygı nedenidir.

  • çok küçük bebekler, susuz kalma risklerinin yüksekliği nedeniyle özel sorunlar yaşayabilirler. Onlara sürekli bir sıvı şişesi verilmelidir. Pedialit (elektrolitleri içeren sıvı) gibi solüsyonlar, sudan daha fazla tercih edilebilir. Bu sıvılar ayrıca, ishalle kaybolan gerekli tuzları da içerir. Ama tuz tabletlerinden kaçının. Bunlar, ishali kötüleştirebilir ve kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Sık sık dışkı yapan, ateşli ya da kusan çocuklar okula gitmeyerek evde kalmalı ve bu belirtiler kaybolana kadar evde bakılmalıdırlar. Böylece, çocukların dinlenmesine ve iyileşmesine olanak sağlamanın yanında, diğer çocukların hastalık kapmaları da engellenmiş olur.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Eğer ishal nedeniyle susuz kalmışsanız ve yiyip içemiyorsanız, sıvı alabilmeniz için sağlık uzmanı çoğunlukla önce bir damar yolu açar. Tuz solüsyonu, açılan damar yolundan içeri akıtılarak kaybolan sıvının yerini alır ve sıklıkla hızlı iyileşme sağlar. çoğu ishal vakasına virüsler neden olduğundan, antibiyotikler işe yaramayacaktır. Bakterilerin neden olduğu daha ağır ishaller bile genellikle birkaç gün içerisinde antibiyotiksiz iyileşir. Aslında, antibiyotikler bazı bakteriyel ishalleri, özellikle de (genellikle gıda zehirlenmesi kaynaklı) E.coli bakterisi neden olmuşsa ishali daha da kötüleştirebilir.

  • Antibiyotikler ishalli bazı yetişkinlere faydalı olabilir. Dikkatli seçilirse, antibiyotikler hastalığın ağırlığını azaltabilir ve belirtilerin süresini kısaltabilir. Son dönemde ülke dışına seyahat ettiyseniz ya da kamptaysanız (ve yaban ortamda kirli suya maruz kaldıysanız), sağlık uzmanınız ishal ya da belli sindirim sistemi parazitlerini tedavi edecek özel ilaçlar reçete edebilir.
  • Sağlık uzmanınız reçetesiz ilaçlar kullanmanızı da önerebilir. Loperamide ve bizmut subsalisilat gibi bazı ilaçlar, ishalli bazı kişilere iyi gelebilir ama diğerleri bunlardan kaçınmalıdır. İshal önleyici ilaçlar, ishalli bebeklere ve çocuklara genellikle tavsiye edilmez.
  • Eğer ağır ishaliniz varsa, özellikle sıvı kaybetmişseniz damardan sıvı almak ve yakından gözlenmek için hastaneye yatmanız gerekebilir.

  • ishal tedavi