Yale Üniversitesi Organ Nakli ve İmmünoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Emre, ''İnsan kopyalamak doğru değil. Bir insanı kopyaladığınız zaman o farklı bir insan, canlı oluyor. Onu sadece bir organ için öldürmek doğru değil. Bunun yapmamamız lazım. Ancak bunu yapmadan bir organ kopyalayabilirsek, bu etik olarak daha kabul edilebilir bir şey'' dedi.

Prof. Dr. Emre, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörlük A Salonu'nda ''Amerika'da Son Tıbbi Gelişmeler'' konulu konferans verdi. Burada organ nakli konusundaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Emre, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''İnsan kopyalanmış olabilir mi-'' sorusuna, ''Bunu bilmek çok zor'' yanıtını veren Emre, aslında bunun bir koyun üzerinde yapıldığını anımsattı.

Emre, söz konusu koyunun ruh halinin bilinmediğine dikkati çekerek, ''Yeni bir insan yaratmak ve bunun yaşaması çok doğal. Çünkü bu tabiata son derece uygun, yapılabilir bir şey'' diye konuştu.

Asıl önemli olanın, ''kopyalanan insanın farklı bir eğitim aldığı zaman nasıl bir yapıda olacağı-'' olduğunu dile getiren Emre, şöyle devam etti:

''Aynı insan mı olacak- İkizleri düşünün, yumurtaları genetik özellikleri aynı ama ruh halleri, davranışları farklı oluyor. Yani genetik olarak klonlama olsa bile, yetiştiği ortama göre tabii ki farklı bir insan olacak. Genetik ve bulunulan ortam, insanların davranışlarını, ruh hallerini ortaya koyuyor. İnsan kopyalamak doğru değil. Bir insanı kopyaladığınız zaman o farklı bir insan, canlı oluyor. Onu sadece bir organ için öldürmek doğru değil. Bunun yapmamamız lazım. Ancak bunu yapmadan bir organ kopyalayabilirsek, bu etik olarak daha kabul edilebilir bir şey. Bunu başarabilmek için daha uzun yıllar var. Çok yakın zamanda olacağını sanmıyorum. Bunun üzerinde çalışmalar devam ediyor.''

Hepatit C tedavisindeki gelişmeler

Son zamanlardaki çalışmaların ardından Hepatit C hastalığını kontrol altına almak için oldukça ilerleme kaydedildiğine de değinen Emre, şu bilgileri verdi:

''Hastaların genetik yapısına bakıyoruz. Bu yapıdaki değişikliklere göre tedaviye cevap verip vermediklerini anlıyoruz. Cevap vermeyen hastalar için farklı, verenler için daha farklı yöntemler uyguluyoruz. Kişilerin genetik yapılarına özgün tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Herkese aynı tedaviyi uyguladığımız zaman tedavi şansımız daha az oluyor. Ancak hastaların genetik profillerini çıkartıp ona göre tedavi yaptığımız zaman, tedavi şansımız daha çok artıyor.''

Akdeniz Üniversitesindeki nakiller

Akdeniz Üniversitesi'nde yüz ve kol nakillerini gerçekleştiren ekibi son derece başarılı bulduğunu belirten Prof. Dr. Emre, ''Hepsini gönülden tebrik ediyorum. Zaten tanıdığım insanlar. Bunu yapacaklarını ben daha önceden de biliyordum. Çünkü bunun üzerinde çalışıyorlardı. Dünya çapında bir olay. Çünkü dünya üzerinde yüz nakli çok az merkezde yapılıyor. Bir Türk olarak ben bundan gurur duyuyorum'' ifadesini kullandı.

Konferans öncesinde, Prof. Dr. Emre'ye, UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek tarafından ''fahri profesör'' payesi verildi.

İLGİLİ MAKALE

RNA

Uzm. Dr. Hakan Rauf TÜFEKÇİ

Merhaba ben teshisi yeni koyulmus sayilan ankilozon spondilit hastasiyim humira igne kullaniyorum .fakat agrilarimda azalma olmadi .doktoruma söyledig... devamı