İçki Sersemliğini Hafifletmenin Doğal Yolları

Alkolü biraz fazla kaçırdığınız bir gecenin ertesi sabahı oldukça pişman olabilirsiniz. İçki sersemliği yani akşamdan kalma hali gününüzü zehir edebilir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ağız kuruluğu içki sersemliğinin belirtilerindendir. Neyse ki kolay bulunan bazı doğal çözümler içki sersemliğini daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir. 

Muz

 

Muzun zengin potasyum içeriği sebebiyle sporcular tarafından tercih edildiğini duymuşsunuzdur. Aynı sebeple içki sersemliğine de iyi gelir. Vücut bu durumda kaybettiği potasyumu almaya ihtiyaç duyar ve muz bunun için iyi bir çözümdür. Mideniz bütün bir muzu yiyemeyecek kadar rahatsızsa bir smoothie hazırlayıp içine bal ve muz katabilirsiniz. Hatta fazla alkol aldığınız bir gece eğer uyuyakalmadan önce muz yiyebilirseniz iyileşme süreci çok hızlanır.

Bal

Bal birçok kullanım alanı olan mucize gıdalardandır ve içki sersemliği de bunlardan biridir. İçindeki früktoz vücudun alkolü metabolize etmesine yardımcı olur ve ayrıca potasyum içerir. Daha iyi hissedene kadar 20 dakikada bir 2 ila 6 çay kaşığı baş yutun. Muzla beraber bir smoothie tarifine katarak da kullanabilirsiniz. 

Duş veya Banyo

İçki sersemliğinin tek çaresi vücudunuza bir şeyler koymak değildir. Alkolü dışarı çıkarmak da aynı derecede etkili olacaktır. Vücut atıklarının üçte biri terlemeyle atıldığı için bir banyo veya duş işlemi hızlandırabilir. Detoks işlemine katkıda bulunmak için banyo suyunuza bir kaşık dolusu wasabi ekleyin veya wasabi banyo tuzlarını kullanın.

Karbonhidrat

Düşük karbonhidratlı bir diyet sürdürüyorsanız bugünlük mola verin. Bir şey yediğinizde kusacakmışsınız hissini durdurmanın en iyi yolu vücudunuzun dediklerine karşı çıkıp bir şey yemektir. Midenizdeki alkolü emmesi için en iyi tercih de karbonhidratlardır. Tereyağlı ekmek veya sade makarna gibi sade bir karbonhidrat kaynağını tercih etmelisiniz. Veyahut da domatesli bir sos yapabilirsiniz çünkü domates de içki sersemliğine doğal bir devadır.

Domates

Alkollü bile olsa Bloody Mary kokteyli içki sersemliği yaşayanlar tarafından içilir çünkü domates içerir. Domatesin vitamin, mineral ve enzim içeriği zengindir ve içkinin azalttığı stoklarınızı yeniler. Früktoz içeriği de vücudun alkolü işlemesine yardımcı olur. Biraz domates suyunu acı biber, şeker ve misket limonu ile karıştırarak baş dönmesini durdurabilirsiniz. 

Su

Bu bariz bir öneri olsa da su, içki sersemliği için en etkili çarelerden biridir. Sadece ertesi gün değil, içki içerken ve de alkol aldığınız gece yatmadan önce bol bol su içerseniz içki sersemliğinin birçok etkisinden kaçabilirsiniz. Alkol alırken her shot veya bardakla beraber bir bardak su içmek ya da yatmadan önce 3 – 4 bardak su içmek akşamdan kalma halini yaşamamanızı garantileyebilir. Eğer su içmeyi ertesi sabaha bırakırsanız çok daha fazla miktarda tüketmeniz gerekebilir. 

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı