Yarım kilo yağ kaybetmek için 3500 kalori harcamanız gerekir. Hızlı kilo kaybı kulağa hoş gelebilir ama haftada yarım veya 1 kilo vermek, yani günde 500 ila 1000 kalori kesmek daha sağlıklıdır ve çoğu kişi için daha sürdürülebilirdir. Hızlı kilo kaybı için yenilen gıdalar tok tutar ama kalori değerleri azdır.

Sebzeler hızlı kilo kaybı sağlayabilir çünkü kalori değerleri düşüktür ve atıştırma, ana yemek veya garnitür olarak tüketilebilirler. Antre veya salatalarda ıspanak, marul, karışık yeşillikler kullanılabilir. Domates sosuna, türlüye, omlete, sandviçlere sebze koyarak kalorisini fazla artırmadan daha büyük porsiyonlar oluşturabilirsiniz. Patates gibi nişastalı sebzeler ise lif, vitamin ve mineral sunar ama kalori değerleri daha yüksektir.

Kızarmış etler, yağlı peynirler ve etler yerine yağsız proteinleri seçerek yüzlerce kaloriden kaçınmış olursunuz ve kilo vermeniz kolaylaşır. Beyaz et, derisiz tavuk, hindi, light tofu, ton balığı, ızgara karides düşük kalorili, yüksek proteinli gıdalardır ve sizi tok tutarlar. Çökelek peyniri, sade yoğurt ve haşlanmış yumurta da kolayca tüketilen ve açlığı baskılayan proteinli gıdalardır.

Yüksek kalorili tatlıların yerine tüketilirse meyveler iyi bir tercih olabilir. Elmalar, küçük taneli meyveler, üzüm, portakal, mandalina, armut ve şeftali tatlılardan daha düşük kalorili seçeneklerdir. Kurutulmuş meyve ve meyve suyu da meyve ihtiyacını karşılar ancak kalori değerleri daha yüksektir.

Su ve lif oranı yüksek çorbalar düşük kalorili olabilir. Kremalı ve peynirli ve çorbalar yerine daha sulu çorbaları tercih edin ve brokoli, soğan, kereviz, domates gibi düşük kalorili sebzelerle zenginleştirin. Fasulyeler de tercih edilebilir çünkü yağ oranı düşükken, lif ve protein oranı yüksektir. 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam sımdı yemek yıyıyorum ama faydasını goremıyorum yemek yedıkten sonra karnım agrıyo metebolızmam mı hızlı çalışıyor hızlı çalışıyorsa ne ... devamı