Hemoroidi Önlemenin Basit Yöntemleri

Size inandırıcı gelmeyebilir ama hemoroidi önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olacak basit yöntemler vardır. Bunun sırrıysa dengeli beslenme, şifalı bitkilerden yapılmış çay ve aktif bir yaşam tarzıdır. Basit şeylerin sadece sağlığınızın bugününü değil yarınını da değiştirebileceğine dair bir mucize yok. Bu yüzden bazı temel ilkeleri hesaba katmalısınız ki bunlar alternatif ilaçlar, doğal bitkiler ve geleneksel tedaviler yardımıyla sağlığınızın iyi bir şekilde korunmasını sağlasın.

Hemoroidi ve hoş olmayan sonuçlarını önlemek için yapmanız gereken ilk değişiklik, günlük beslenmeniz ve yeme alışkanlığınızdır. Birçok vakada sağlık sorunlar aşırı kilolu veya obez olmakla ve yeme alışkanlıklarıyla bağlantılıdır. Artık daha çok kişi günlük öğünlerde meyve ve sebze yerine işlenmiş ürünler ve abur cubur tüketiyor. Özellikle hemoroidin önlenmesi ve tedavisi söz konusuysa, yüksek lifli beslenmenin, meyve ve tahılların tamamında olduğu gibi işlenmemiş karbonhidratların önemi düşünülmelidir. Lifin asıl amacı, dışkının vücudun dışına atılmasını kolaylaştırmak için onu gevşetmek ve yumuşatmaktır. Antosiyaninler meyvelerde bulunan hücre kimyasallarıdır ve zayıf kan damarı duvarlarının güçlenmesine yardımcı olur. Bol miktarda antisiyanidin içeren meyvelerse böğürtlen, kiraz ve yabanmersinidir. Bu meyveleri bulmanın zor olduğu durumlardaysa C vitamini ve biyoflavonlarla yapılacak takviyeler de aynı etkiyi gösterecektir. Biyoflavonlar da turunçgillerde, esmer buğdayda ve kuşburnu gibi bitki çaylarında bol miktarda bulunur.

Bitkisel preparatlar da hemoroidin önlenmesinde önemli rol oynar. Bu preparatları en iyi sunan ürünlerse çay, bitkisel merhemler ve hatta fitildir. Bütün bunlar genetik yatkınlık durumunda veya rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak istediğinizde size yardımcı olur. Atkestanesi, üzüm asması yaprağı, ökse otu yaprağı, ebegümeci, meşe kabuğu gibi bitkilerden elde edilen sıvılar belirtileri hafifletir ve hemoroid başlangıcını önler. Bu bitkiler ayrıca bir karışım halinde etkilenen bölgelere doğrudan kompres şeklinde uygulandığında dış hemoroitin tedavisinde de yardımcı olur. Bu amaçla kullanılacak en iyi bitkilerden birisi de rahatlatıcı ve soğutucu özelliğiyle meşhur olan aloe vera bitkisinin jelidir.

Öte yandan aroma terapi de aktif bir hayat tarzıyla birlikte önemli bir rol oynar. Günlük egzersiz saatleri sevdiğiniz bir faaliyet olmasa bile, dinamik bir hayat tarzı hemoroitten uzak durmanız için size yardımcı olacaktır. Tıpkı aynı yerde uzun süre oturmaktan kaçınmak gibi günlük programınıza yürüyüşlerin ilave edilmesi de kabızlık ve hemoroitle birlikte görülebilecek diğer nahoş durumlarla karşılaşma riskinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Hemoroitler elbette hoş olmayan bir hastalıktır ama onların önlenmesinde ve tedavisinde uygulanacak yöntemler sağlıklı yaşam ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı iyileştiren basit ve etkin ilkeleri temel alır. Şifalı bitkiler ve biyoflavon ve otosiyanidin bakımından zengin yiyeceklerle birlikte yüksek lifli beslenme sadece hemoroidin önlenmesine yardımcı olmayacak, aynı zamanda sağlığınıza da büyük katkıda bulunacaktır.

Op. Dr. Hakan ÖZPOLAT

Merhaba Hakan Bey, Miyopi ve presbiyopi problemi olan monoküler hastalar; supracor veya presbymax yöntemleri ile her iki kırma kusurlarından da kurtul... devamı