Osteoporoz, kemik yoğunluğu ve kemiklerin zayıflayıp kırılmasıyla ilgili bir kemik hastalığıdır. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir ve hamilelik bu eksiklikleri arttıran bir süreçtir. Hamilelikte tedavi, bebeğe zarar verme ihtimali sebebiyle kolay değildir. Tedavi için doktorunuza danışın ama hamilelikte osteoporoz tedavisi için işte size birkaç öneri:

  1. Ultrason çektirin. Ultrasonun hiçbir zararı yoktur, doktorunuza durumunuzun ciddiyeti ve ne derecede tedaviye ihtiyacınız olduğu hakkında fikir verir.
  2. Paniklemeyin. Hamilelik sırasında osteoporoz genellikle hafif geçer ve kalıcı değildir, hatta hamile olmayan kadınların östrojen tedavisi aldığı düşünülecek olursa hamilelik bir bakıma doğal tedavi gibidir.
  3. Bol kalsiyum alın. Süt için, tablet kullanın. Hazımsızlık sorununuz için mide ilacı alın. Domates ve yeşilliklerde de kalsiyum mevcuttur. Osteoporoza karşı en mühim silahınız bunlardır.
  4. Kalsiyum emilimi için Vitamin D içeren besinler yiyin. Sütte ve kahvaltılık gevreklerde boldur ve ara ara güneşe çıkmak da bedeninizin D Vitamini üretmesini sağlar.
  5. Egzersiz yapın. Kısa yürüyüşler yapın ve güçlenmek için egzersiz bisikletine binin. Doğum, kemiklerin üzerine olağanüstü bir baskı yapar, o yüzden hamilelikte yapılan leğen kemiği egzersizlerini unutmayın.

Öneriler ve Uyarılar

  • Hamilelerin tedavisinde görece daha güvenli bir ilaç vardır; burun damlalarında bulunan ve kalsitonin-salmon, peptit yapılı bir hormon. Doktorunuza bu konuyu danışın.
  • Sakın unutmayın, pek çok osteoporoz ilacı hamilelikte kullanılmaz, bu yüzden bu tür bir ilaç kullanıyorken hamile kaldıysanız hemen doktorunuzla görüşün.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

29 yaşındayım. osteoporoz tedavisi için 1200mg lık calcıday e başladım ama ishal şikayetim var. ne yapmalıyım?... devamı