Anne aday adayları ne zaman yumurtlama olacağını yaklaşık olarak tahmin edebilirler. Çünkü 28 günde bir adet kanaması olan kadında yumurtlama, adet kanamasının ilk gününden itibaren sayacak şekilde 14. gün gerçekleşir. Eğer adet kanaması 30 günde bir oluyorsa, o zaman bu 14. günde değil, 16. günde gerçekleşecek demektir. Böylece kadının hamile kalmak için en verimli günleri, 28 günde bir adet gören bir kadında 10 ila 14. gün arasında, daha geç adet görülüyorsa da bu rakamın üzerine onu ekleyerek hesaplanabilir. Eğer ilişki bu dönemde yoğunlaştırılırsa, hamile kalma şansı artmış olacaktır.

14. gün yumurtlama olacağı için bu süre sonunda, 12-24 saatlik bir zamanın ardından artık kadında döllenecek bir yumurta hücresi kalmayacaktır. Bu nedenle, hamile kalmak için bu süre içerisinde ilişkide bulunulması gerekmektedir. Bu süreçte anne adaylarına düşen en önemli görevler arasında, çevresel zararlı etkenlerden uzak durmak da yer aldığı için, doktor önermediği sürece hiçbir ilaç kullanmamalı, sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Kesinlikle alkol tüketilmemeli ve iyi beslenmeye devam edilmelidir.
İLGİLİ MAKALE

Endometrioz ve Hamilelik

Op. Dr. Aytun AKTAN

Dogum yapali 3 ay oldu adet olmuyorum hamilelik olabilir mi kalmam mumkun mu ama içime boşalmadi eşim zevk suyundan kalma ihtimalim vat mi... devamı