Yeni bir çalışma gutlu kadınların bu hastalığı olmayan kadınlara göre % 39 daha fazla kalp krizi geçirme olasılıklarının olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, gutlu erkekler sağlıklı erkeklere göre % 11 daha fazla kalp krizi olasılığına sahip.
 
Araştırmacılar gutun erkeklerde kalp krizi riskini arttırdığının bilindiğini ama şimdiye kadar kadınlardaki kalp krizi riski hakkında çok az şey bilindiğini söylüyorlar.
 
Gut yaşlı kadınların % 6 ve yaşlı erkeklerin % 9’unu etkileyen yaygın ve ağrılı bir artirit çeşidi. Sebebi, aşırı ürik asit nedeniyle kristal depolanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan eklemlerdeki iltihaplanma.

Gut Kalp Krizi Riskini Yükseltiyor

Romatizmal Hastalıklar Almanağında yayımlanan çalışmada araştırmacılar 65 yaş üstü 9,642 Kanadalı erkek ve kadın ile aynı yaştaki 48,210 sağlıklı yetişkin arasında kalp krizi oranlarını karşılaştırdı.

Video: Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüsü)
 
Yaklaşık yedi yıllık bir takipten sonra kadınlardaki 996 kalp krizi dahil 3,268 kalp krizi bildirildi. Sonuçlar gutsuz kadınlarla karşılaştırıldığında hastalıktan şikayetçi kadınların kalp krizi geçirme olasılığının %39 ve ölümcül olmayan kalp krizi geçirme olasılığının ise %41 daha fazla olduğunu gösterdi.
 
Gutlu kadınlar arasında artan bu kalp krizi riski oranı, kalp krizine neden olabilecek diğer sağlık problemleri (örneğin yüksek tansiyon ve diyabet) ve doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçları belirlediğinde, geçerli hale geldi.
 
Kadınlar arasında kalp krizi riski gutlu erkeklerde bulunandan bariz şekilde yüksekti, herhangi bir kalp krizi veya ölümcül olmayan kalp krizi geçirme olasılıkları %11 daha fazlaydı.
 
Vancouver’daki Kanada Artirit Araştırma Merkezi araştırmacıları aşırı ürik asit ile ilişkili gutun, iltihaplanmayı ve trombosit yapışkanlığını arttırabileceğini ve her ikisinin de kalp hastalığından sorumlu olduğunu söylüyorlar.

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Merhaba benim babam 53 yaşında yaklaşık 120 kilo 1.86 boyunda gunluk spor yapmasa bile hareket ediyor hipertansiyonu var kalp krizi riski varmı... devamı