Gözün içinde görülen ağrılar, göz tansiyonundan kaynaklanabileceği gibi, basit bir iltihaplanmadan da kaynaklanabilir.
Ancak ağrıların birçoğu göz çevresinde görülür. Sinüslerdeki hava boşluklarının bozulması, kişinin beyninin ve gözlerinin ağırlığını hissetmesine neden olur. Gözün ağırlığı hissedildiği zaman eğer gözün içinde bir şey yoksa bu durum, göz çevresindeki sinüslerin hastalığının, yani sinüzitin bir ön habercisi olabilir.
İkinci olarak, özellikle gözün çevresinde yer alan diş, kulak ve orta kulak iltihapları mutlaka gözde ve göz çevresinde ağrıya yol açar. Dolayısıyla gözün çevresindeki ağrıların doğrudan gözle ilgisi olmayabilir.
Migren habercisi
Eğer gözde herhangi bir bozukluk ya da rahatsızlık bulunmazsa, bir kulak burun boğaz ya da diş tedavisi gerekebilir.
Tek tarafta görülen göz ağrıları önemlidir. Bu ağrılarda eğer ağrı gözün çevresinde başladıktan sonra biraz görme kusuruna neden oluyorsa ve yarım tipte bir ağrı olarak bütün gün devam ediyorsa, bu gözden kaynaklanan migren ağrısının erken belirtilerinden birisi olabilir.
Bunun önemli olmasının nedeni, migrende eğer göz çevresinden ağrının geleceği erken hissedilirse, alınacak ilaçlarla bu ciddi baş ağrısına karşı erken önlem alınmış olur.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

hocam 9 ay önce anksiyete teşhisi konuldu.ilaç kullanmadım.vucudumun titrediğini hissediyordum zamanla telkinlerle anksiyetem azaldı ama bacaklarımda ... devamı