Genital Enfeksiyon Türleri

Her kadının hayatında bir kere de olsa yaşadığı genital enfeksiyonlar vajinada oluşan yanma, kaşıntı ve çeşitli türlerde akıntılarla kendini gösterir. Ancak enfeksiyon türleri ve belirtileri tam olarak bilinmediğinden erken teşhisi ve tedavisi her zaman gecikir. Bu durum da enfeksiyonların yayılmasına ve kronikleşmesine neden olmaktadır. Peki, genital enfeksiyon türleri hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Vajinit

Vajina laktobasil adı verilen bir floraya sahiptir, bu yapı asidik bir ortam oluşturarak zararlı bakterilerin üremesine engel olur. Fakat sentetik iç çamaşırları, yanlış veya eksik temizlik uygulaması, cinsel ilişki sırasında yerleşen bakteriler vajina dokusuna zarar vererek enfeksiyonların oluşumuna neden olur.

Trikomonas Enfeksiyonu

Trikomonas enfeksiyonu trichomonas vaginalis adı verilen kuyruklu bir parazit tarafından meydana gelir. Sanılanın aksine sadece cinsel temas değil aynı zamanda kirli tuvaletler ve nemli iç çamaşırları da etken olarak gösterilmektedir. Erkeklerde penis ucunda irritasyon meydana gelirken, kadınlarda sarı-yeşil köpüklü bir akıntı ve nadiren de kaşıntı ve yanma gibi belirtiler gösterir.

Bakteriyel Vajinozis

Vajinadaki yararlı bakterilerin dengesinin bozulmasıyla ‘’gardnerella vaginalis’’ adı verilen bakterinin aşırı çoğalmasıyla meydana gelir. Bakteriyel vajinozis beyaz-gri bir akıntı ile kendini gösterir ve baskın bir küf/bayat balık kokusu vardır. Buna ek olarak idrarda yanma, kaşıntı ve kasık ağrısı da gözlenen belirtiler arasında yer almaktadır.

Vulvovajinal Kandidiyaz

Candida mantar hastalığına yol açan bir maya cinsidir ve genel olarak kadınların vajinasında ortaya çıkan türü ‘’candida albicans’’tır. Vulvada kaşıntı, vajende yanma hissi ve süt kesiği gibi sulu beyaz vajinal akıntı belirtileri arasında yer almaktadır. 

Pelvik İnflamatuvar Hastalık

Rahim, tüpler, yumurtalıklar ve bu organların çevresindeki dokuların enfeksiyonudur. Cinsel aktif ve birden fazla partneri olan kadınlarda daha sık görülür. Kötü kokulu vajinal akıntı, düzensiz kanamalar, cinsel ilişki sırasında ağrı, yüksek ateş, sırt ağrısı ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir.

Uzm. Dr. Sedat TÜZÜNER

iyi günler doktor bey benim sizle paylaşmak istediğim rahatsızlığım penisim üzedrinde son zamanlarda olusan et beni tarzında olan lekelerin neden olua... devamı