Nedir

Fensiklidin (Melek Tozu)

Fensiklidin 1950’li yıllarda damar için anestetik olarak geliştirilmişti, fakat kafa karışıklığı ve çılgınlık (deliryum) gibi yan etkilerinden dolayı tıbbi kullanım için geliştirilmesi durduruldu.

Saf halinde suda veya alkolde kolayca eriyen ve belirgin acı bir kimyasal tadı olan beyaz kristal bir tozdur. Yasadışı uyuşturucu pazarında bulunan Fensiklidin üretimdeki katkı maddelerinden dolayı pembemsi tonlardan kahverengiye kadar bir renk değişikliği, tozdan sakız haline dek de doku değişikliği göstermektedir. Tabletler, kapsüller ve renkli tozlar halinde satılmaktadır ve ağızdan alınabilir veya burundan çekilebilir. Pensiklidinin sıvı hali alkolde eterde eritilmiş halidir ve her durumda yüksek ölçüde yanıcıdır. Sigara olarak içiminde pensiklidin nane, maydanoz, tütün veya hint keneviri gibi maddelerin üzerine sprey halinde serpilir. 

Etkileri

Etkileri

Ilımlı ölçülerde penksiklidin kullanımı genellikle kullanıcının kendini çevresinden ayrı, uzak ve yabancı hissetmesine neden olur. El ve kolların uyuşması, konuşurken dilin dolanması, koordinasyon yitimi gibi belirtiler bir güç veya alt edilmezlik duygusuna eşlik edebilir. Boş bakışlar, hızlı, istemsiz göz hareketleri ve abartılı bir yürüyüş en gözlenebilir etkiler arasındadır. Ses halüsinasyonları, imgelerin çarpıklaşması ve ciddi ruh hali değişimleri de meydana gelebilir. Bazı kullanıcılarda pensiklidin anksiyete ve bir felaket olacakmış hislerine yol açarken başkalarında paranoya, şiddetli düşmanlık, kimilerindeyse şizofreniden ayırt edilemeyen bir psikoz üretebilir. Birçok insan pensiklidin kullanımının en kötü madde istismarlarından biri olduğuna inanmaktadır.

Fensiklidinin fizyolojik etkileri nefes alış veriş hızında hafif bir artış, kan basıncından dikkate değer bir artış ve nabız yükselişidir. Nefes alışveriş sığlaşır ve ateş basması ve aşırı terleme olur.

Yüksek doz pensiklidinde kan basıncında, nabızda ve nefes alış veriş sıklığında düşme olur. Buna mide bulantısı, kusma, bulanık görme, gözleri yarı ve aşağı çevirme, salya akıtma, denge kaybı ve baş dönmesi eşlik edebilir. Yüksek dozda pensiklidin kullanımı nöbetlere, komaya ve ölüme neden olabilmektedir. Bununla birlikte ölüm daha ziyade pensiklidin sarhoşluğu sırasında meydana gelen bir kazayla yaralanma veya intihar sonucunda olmaktadır. Yüksek dozun psikolojik etkileri arasında yanılsama ve halüsinasyonlar vardır.

Sağlık Tehditleri

Sağlık Tehditleri

Fensiklidin bağımlılık yapar ve genellikle açlık ve saplantılı pensiklidin arama davranışına neden olur. Fensiklidin kullananlar hafıza kaybı, konuşma ve öğrenme güçlükleri, depresyon ve kilo kaybından şikayet etmektedir. Bu belirtiler persiklidinin bırakılmasından sonraki bir yıl boyunca devam edebilir. Fensiklidinin sakinleştirici bir etkisi vardır ve alkol, benzodizepin gibi diğer depresonlarla etkileşimi komaya veya kazaya bağlı aşırı doz kullanımına yol açabilir. Buluğ çağında pensiklidin kullanımı normal büyüme ve gelişme hormonlarına müdahale edebilir.

Birçok fensiklidin kullanıcısı, pensiklidinin nahoş psikolojik etkileri veya aşırı doz nedeniyle acil servise getirilmiştir. Bir hastanede veya hapishanede genellikle şiddet içeren davranışlar ve intihara eğilim gösterirler. Bu kullanıcılar kendileri ve başkaları için tehlikelidirler. Sakin bir ortamda tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdırlar.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı