Evde spor yapmak salgın sürecinde daha sık duyduğumuz bir aktivite oldu. Dışarı çıkamadığımız, spor salonlarına da gidemediğimiz için birçok kişi sağlıklarını evde yaptıkları sportif etkinliklerle korudular. Artık salonlar açılmış, hayat kısmen normale dönmüş olsa da kalabalık salonlara gitmek istemeyebilir ya da dışarıda harcadığınız vakti en aza indirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durumda evde spor yapmak için nelere ihtiyaç var sorusu gündeme gelecektir.

Öncelikle yaptığınız spora göre hiçbir şeye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ne yapacağını bilen biri vücut ağırlığını kullanarak tamamlayacağı bir spor düzeni geliştirebilir. Ancak bu derece profesyonel olmayan herkesin ilk ihtiyaç duyacağı şey online kaynaklar olacaktır. Web siteleri, videolar, canlı yayınlar, sosyal medya profilleri bu açıdan çok geniş yelpazede bilgiler sunar. Ancak tercih ettiğiniz kaynağın güvenilir olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bunun için beğenileri, yorumları, aynı konudan bahseden diğer kaynaklarla kıyaslama gibi yöntemleri kullanın. Sporu yaparken vücudunuzun verdiği sinyalleri de dinleyin. Her spor herkese göre değildir. 

Evde spor yapmak için nelere ihtiyaç var dendiğinde eğer küçük çaplı bir yatırım yapmak isterseniz temel ürünlerle başlayabilirsiniz. Bir egzersiz matı, birkaç ağırlık, direnç bandı birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Matla mekik, plank, şınav gibi hareketleri yapabilir, farklı direnç bantlarıyla kaslarınızı gitgide güçlendirebilirsiniz. Bir denge topu da genel dengeyi iyileştirmek, merkez bölgesini ve bacakları güçlendirmek için farklı egzersiz seçenekleri sunar.

Elbette ileri seviyede spor yapıyorsanız bu temel ürünlerden fazlası gerekebilir. Daha gelişmiş düzeyde evde spor yapmak için nelere ihtiyaç var diye sorduğunuzda bir bench işinize yarayacaktır. Evdeki sandalye veya koltuklar bazı çalışmaları yapmak için benchin sağladığı hareket özgürlüğünü sunmaz. Ayrıca bench daha sağlam olduğu için olası sakatlanmaları önleyebilir.

Serbest ağırlık setleri ve dumbell’ler çalıştığınız ağırlıklar hafif gelmeye başladıkça artırabilmek için idealdir. Eğer kardiyo yapacaksanız ve bu tip egzersizler sunan videolar yeterli gelmiyorsa eve bir koşu bandı, sabit bisiklet, kürek makinesi ya da eliptik makinesi almayı düşünebilirsiniz. Bunları evde doğru yere, örneğin televizyonun ya da manzaranın karşısına koyduğunuzda spordakinden daha keyifli bir şekilde bile kullanılabilirler.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı