Spor salonlarının kapandığı, dışarı çıkmanın yasak olduğu pandemi günlerinde evde spor yapmak birçoğumuzun kurtarıcısı oldu. Böylelikle hem fiziksel sağlığımızı koruduk hem de sporun mutluluk verici özelliğinden faydalandık. Kimileri hayat normale dönmeye başlarken bile spora evde devam etmeyi düşünüyor. Gelişen imkanlar ve artan kaynaklarla bu artık herkes için bir alternatif. Peki evde spor yapmak etkili mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Eğer evdeki spor düzeninizi belirlemek ve buna sadık kalmak için hem zaman ayırır hem de disipline girerseniz kesinlikle iyi sonuçlar alabilirsiniz. Spor salonunda yapacağınız birçok hareketin alternatifini bulmak, aynı kas gruplarını çalıştırmak mümkündür. Bu açıdan en önemli şey evde spor yapmak için gerekli motivasyonu içinizde bulmaktır. Çünkü her gün aynı ortamda kendi başınıza spor yapmak bir süre sonra sıkıcı olabilir. Bunu spor programınıza yeni parçalar ekleyerek, yaptığınız hareketlere alternatifleri keşfederek aşabilirsiniz.

Evde spor yapmak etkili mi sorusunun cevabı vücut geliştiriciler için farklı olabilir. Kaslar zorlandıklarında büyürler. İleri düzeyde ağırlık çalışmaları yapan kişiler için buna gerekli ekipmanı bulmak zor olabilir. Vücut ağırlığı birçok kas grubu için yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda evin belli bir kısmında yeri uygun malzemeyle kaplayarak, bir bench alarak, serbest ağırlıklara yatırım yaparak evde spora devam edebilir, kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Özellikle kilo kontrolü ya da kilo kaybetmek için kardiyoya ağırlık veriyorsanız ya da kalp damar sağlığı için spor yapıyorsanız evde olmanın avantajları vardır. Böyle bir durumda bir koşu bandı, bisiklet ya da eliptik makinası alabilirsiniz. Bunları kullanmak spor salonundan hiç de farklı olmayacaktır. Ayrıca salondakinin aksine sıra beklemez, bununla vakit kaybetmezsiniz.

Evde spor yapmak etkili mi diye sorduğunuzda dünyada ünlü fitness isimlerinin, yerli hocaların ve spor salonu zincirlerinin videolarını, sosyal medya yayınlarını takip edebilirsiniz. Bu sayede keşfedeceğiniz zumba, dans, full body workout, H.I.I.T gibi birçok farklı spor akımından biri yeni favoriniz olabilir. Böylece evde spor yapmanın monotonlaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca bu tip yayınları uzaktaki arkadaşlarınızla birlikte takip etmeniz, böylece birbirinizi motive etmeniz de mümkündür.

Op. Dr. Buket AYOĞLU

Gözlerim çok kanlandi ve etrafında iltihap akntsindan kaynaklanan birşeyler oluyor tamda vize hftasindayim bna onerecegiz etkili bi damla var mi dokto... devamı