Estetik diş hekimliğinde, hastanın kendi dişi dışında yapılan işlemler protezlerdir. Yani diş beyazlatma ve diş etine müdahale etme dışında, laboratuarda hazırlanıp hastanın ağzına dışarıdan takılan her şeye protez denir.

Protez, laminateden başlayıp takıp çıkarılacak dişlere kadar tüm uygulamaları kapsar. Laminate, takma tırnak gibi koruyucu amaçla uygulanan protezlerdir. Ancak diş laminate yapılamayacak kadar tahrip olmuşsa, çepeçevre protezler, yani kronlar gerektirir.

Bu tip durumlarda, eskiye oranla günümüzde büyük avantajlar vardır. Günümüzde uygulanan porselen protezlerde, istenilen şekilde doğal diş efekti verilebilmektedir. Akıllı porselenler denilen porselenler, ışık geçirgenliği fazla, dişin kendi minesi ve dentiniymiş gibi görüntü veren, diş ile diş eti ilişkisi çok güzel olan ful seramik porselenlerdir ve bunlar büyük bir rahatlıkla kullanılmaktadır.

Diğer protez tipleri, yani diş kayıpları için kullanılan protezler takılıp çıkarılacak biçimde olabilir. Ya da bunların çıkması kaygısı yaşanmaması için, implantlarla sabitlenen protezler yapılabilir. Bu protezler ya tam sabitlenir ve hasta tarafından çıkarılamaz. Veya yarım sabitlenir ve hasta bunları istediği zaman çıkarabilir.

Estetik güven vermelidir

Eğer bir işlem estetik için yapılıyorsa, burada önemli olan hastanın kendine güvenini sağlamaktır. Yani güvenli bir şekilde sosyal hayatına devam etmesini ve güvenle konuşmasını sağlamaktır. Dolayısıyla hastanın kendine güveni için, protezin ağzından çıkacağı korkusunun yaşamaması ve yüzüne yakıştığını düşünmesi gerekir. Yani protezin hastanın yüzünde, tamamen kendini ifade etmesine uygun olması gerekir.

Sabit protezlerin avantajı, hastanın kendi dişi gibi sabit durmasıdır. Hasta bu protezleri çıkaramaz. Hatta hasta orada bir protezi olduğunu unutur.
Ne tür bir protez kullanılacağına hekim hasta ile birlikte karar verir. Hastanın beklentisine uygun olarak hekimin öngörüsüyle takılacak protez planlanır.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı