Erkeklerde Cinsel Sağlık Problemleri

Sağlıklı bir cinsel ilişki, “ödüllendirme ve tatmin etme bakımından, her iki kişinin de birbirleriyle cinsel ilişki kurma kabiliyeti açısından farklılık gösterir”. Bir başka kişiye cinsel yakınlık duyan ve er ya da geç bazı cinsel sorunlar yaşayan hemen hemen herkes, bu sorunları genellikle karşılıklı iletişim yoluyla, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri konuşarak çözer. Cinsel ilişki ile ilgili bu yeni tutuma rağmen, bazı erkekler hala iyi bir cinsel ilişkiyi kayıt tutarak, tüm yolları deneyerek veya sertliği nasıl muhafaza ettiğine bakarak değerlendirirler. Beklentilerinin yerine gelmesi konusunda yaşanan başarısızlık (gerek kendisininki, gerekse partnerininki), uzun süre endişe yaşamasına yol açar.

Erkeklerin mustarip olduğu genel sorun, iktidarsızlık olarak da bilinen sertleşme bozukluğudur. Bu ise, tatminkar bir boşalmayı dikkate almaksızın, tatminkar bir cinsel ilişki için gereken sertleşmenin korunması kabiliyetidir. Bu sorunla ilgili etkin ilaçların ortaya çıkması, daha önceleri çok az kaale alınan bir bilinci yükseltti.

Sertleşme bozukluğunun uygun bir şekilde test edilmesi ve sağlıklı ve bakımlı bir ilişkinin güçlendirilmesi için, çiftlerin birbirleriyle açık ve dürüst bir şekilde ilişki kurmaları gerekir. En önemlisi, çiftlerin sertleşme problemi hakkındaki duygularını paylaşmaları, birbirlerine olan güvenlerini tazelemeleri ve konuyla ilgili düşünceleriyle yüzleşmeleridir.

İktidarsızlığa neden olabilecek bazı ortak noktalar şunlardır:

  • Kan şekeri veya kan basıncı seviyesinin kontrol altında bulundurulmaması
  • Bazen hormon dengesinin kaybolması
  • Bazı ilaçların kullanımı
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi, uyuşturucu kullanımı
  • Cinsel partnerinizle ilişkilerdeki sorunlar
  • Daha önceki bir iktidarsızlık olayı nedeniyle cinsel ilişki konusundaki gerginlik
  • İş veya aile problemleri nedeniyle stres altında olmanız

Sertleşme bozukluğu tedavisi

Sertleşme bozukluğunun nasıl tedavi edileceği, ona neyin yol açtığına bağlıdır. Doktorunuz sağlık problemleriniz ve sertleşme bozukluğuna neden olabilecek ilaçlar konusunda bir muayene yaptıktan sonra, sertleşmeye yardımcı olabilecek bir ilaç denemenizi isteyebilir. Bu ilaçların bazıları penisinize enjekte edilir. Bazıları ağızdan alınırlar. Herkes bu ilaçları kullanamaz. Bunları kullanıp kullanamayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Şüphe yok ki, iktidarsızlık tedavisinde devrim yapan küçük tablet  sertleşme bozukluğu olan erkekler üzerinde uzun dönemli bir etki yaratmaktadır.

Erkeklerdeki bir başka yaygın sorun ise, yüzde 30’unu etkileyen ve arzu edilen süreden daha önce boşaldıkları bir orgazm rahatsızlığı olan erken boşalmadır. Bu sorun, boşalma zamanlaması üzerindeki yetersiz kontrolden ve onu tetikleyen tepkilerden veya sık olmayan boşalmadan kaynaklanır. Erken boşalma, erkekleri sertleşme sorunundan daha fazla rahatsız eder.

Erken boşalma tedavisi

Seretonerjik antidepresanlar veya SSRI’lerle boşalma geciktirilebilir. Bu ilaçlar, vücutta bulunan bir madde olan seratoninin, iki sinir arasındaki iletimini daha daha iyi hale getirir. Bu ilaçların cinsel ilişkiden 2 veya 3 saat önce alınması gerekir. Ancak, bu ilaçlar aynı zamanda, duygusal yakınlaşmalar sırasında yaşanabilecek, kendiliğinden gelişen cinsel ilişkiyi azaltacakları için dezavantaja da dönüşebilir.

Performans endişesi, çoğu erkek için oldukça gerçek bir vakadır. Yeteri kadar performans gösterememe korkusu, penis büyüklüğünden duyulan tatminsizlik, vücut görünüşü ile ilgili özgüven eksikliği, erkeklerin çoğunun kaçınmak istediği şeye, sertleşme elde edememeye yol açabilir.

Erkekler için başka bir problem de orgazm bozukluğudur. Bu durum, cinsel ilişki sırasında orgazmın başarılamamasıdır. Orgazm tutukluğu olan erkekler, mastürbasyon yoluyla sık sık kendi kendilerine boşalırlar, fakat bunu cinsel ilişki sırasında başaramazlar. Bazı terapistler, orgazm tutukluğunun cinsel ilişki korkusundan, ilişkiye girme konusundaki isteksizlikten veya partneri tatmin edememe endişesinden kaynaklandığına inanmaktadırlar. Bir erkek, ilişki sırasında kontrolü kaybetme korkusu nedeniyle orgazm tutukluğu yaşar, çünkü kadının dokunmasıyla birlikte cinsel isteği geçer veya bazı olaylar nedeniyle belli bir kadınla seks yapmak istemeyebilir.

Bazı erkekler ise, cinsel ilişki öncesinde, sırasında veya sonrasında yaşanan bir ağrı olan penil vasküler sorunlardan veya ilişki esnasında geri çekilmeyen sünnet derisinden kaynaklanan disparöniden etkilenirler. Kimi psikolojik sorunlar da orgazm bozukluğuna yol açabilir. Bu sorunlara tıbbi müdahale gerekir ve genellikle de tedavisi mümkündür.

Disparöni tedavisi

Bazı ağrıların belli bir nedeni yoktur. Hiçbir sorun olmasa da seks yapmak acı verebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, bu ağrıyı göz ardı edecek yollar bulabilirsiniz. Kendi kendinize hipnoz yapmak iyi bir yöntemdir. Bazı kişiler, bu yolla ağrının bir iki dakika içinde kaybolduğunu fark ederler. Kimileri ağrıkesici alırlar, fakat bu da seksin yaşatacağı güzel duyguları köreltir. Bazen de ağrı kendi kendine kaybolur. Siz çözüm aramaktan vazgeçmeyin.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam ben bir sağlık personeliyim yaşım 30 herhangi bir sağlık problemim yok.Ancak Merakımdan dolayı cialis ereksiyon hapı kullanmıştım.Sadece bir hap... devamı