Adet Dönemimin Bir Ay Atlaması Normal mi?

Rahatlayın, adet düzensizlikleri olur. Her ne kadar atlayan bir adet döneminin en yaygın nedeni gebelik olsa da, stres, aşırı kilo kaybı ya da alımı, fazla egzersiz ve hastalık da diğer nedenlerin bazılarıdır. Adet dönemleri arasındaki normal süre 21 ila 35 gün arasındadır. Kanamanız düzenli olandan daha mı sık? Ya da ardı ardına iki adet döneminiz atladı mı? Doktoruna danışın.

Adet Görmem Hamile Olmadığım Anlamına Gelir, Değil mi?

Şart değil. Erken gebelik dönemlerinde kadınlar kanama yaşayabilirler. Yani adet döneminize benzeyen bir miktar kanamanız olması gebe olmadığınızı garantilemez. Seyrinin normal bir adet dönemi gibi olup olmadığına bakın. Eğer değilse, bulantınız varsa, yorgun hissediyorsanız ya da gebeliğin diğer erken belirtileri varsa, bir gebelik testi yaptırmak isteyebilirsiniz.

Tamponlar Toksik Şok Sendromuna (TSS) Neden Olur mu?

Bazen ölümcül olsa da, bakteri-ilişkili TSS nadiren görülür. Tampon kullanımına bağlı oluşan vakalar, 1980’lerden günümüze düşen oranlarda bildirilmeye başlandı. Uzmanlar riskinizi yok etmek için tamponunuzu sık değiştirmenizi ve emiciliği en düşük olan ürünleri kullanmanızı önerir. Ateş, titreme, ishal, karın ağrısı ve döküntü acil tıbbi yardım aranmasını gerektiren bulgulardır.

Adet Dönemim Çok mu Yoğun? Nasıl Anlayabilirim?

Her ne kadar daha fazla görünse de ortalama olarak bir kadın bir adet döneminde sadece 4 ila 12 çay kaşığı menstrüel sıvı kaybeder. Eğer günde 10 pedden veya tampondan fazlasını kullanıyorsanız ya da tamponunuz veya pediniz her saat başı ıslanıyorsa, doktorunuzla konuşma zamanı gelmiş demektir.

Adet Dönemim Kaç Gün Sürmeli?

Çoğu kadının adet dönemi 3 ila 5 gün sürer. Ancak sizinki farklıysa hemen gerilmeyin. Adet dönemi 2 ila 7 gün sürebilir. Eğer adet kanamanız ardı ardına 7 günden fazla sürüyorsa doktorunuza danışın.

Tampon Boyları Arasındaki Fark Nedir?

Küçük, normal, süper ve süper plus – bunlar sadece emebildikleri menstrüel sıvının miktarıdır (en azdan en çoğa doğru).  Seçim kanama miktarınıza bağlıdır. Boyları ve emicilikleri ne olursa olsun tampon ve pedlerinizi her 4 ila 6 saatte bir değiştirin.

Adet Dönemim Esnasında Gebe Kalabilir miyim?

Kısa cevap: Evet. Gebeliği önlemek için adet döneminiz esnasında cinsel ilişkiye girmeye güvenemezsiniz. Her ne kadar gebelik ihtimali yumurtlama döneminde daha yüksek olsa da, bir kadın hemen hemen adet döngüsünün her bölümünde gebe kalabilir. Gebeliği önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey adet döneminiz esnasında bile bir doğum kontrol yöntemi kullanmaktır.

Kramplarımın Geçmesi İçin Ne Yapabilirim?

Bir ağrı kesici – asetaminofen, ibuprofen ya da naproksen – menstrüel kramp ağrısında işe yarayabilir.  Kramp rahmin kasılmalarından kaynaklanır. Hormonel doğum kontrol ilaçları da faydalı olabilir. Daha doğal bir rahatlama mı arıyorsunuz? Sırtınıza ya da midenize bir ısıtıcı ped ya da sıcak su torbası uygulamayı deneyin. Ilık bir banyo da rahatlatıcı olabilir.

Adet Dönemimin Neden Olduğu Şişkinlikleri Nasıl Önleyebilirim?

Pantolonlarınız biraz sıkı gelmeye başladığında, şişkinlik ve su tutulumuyla yiyip içtiklerinizi takip ederek savaşın. Sebze, meyve ve tam tahıllar gibi yüksek lifli, sağlıklı gıdalar tüketin. Beslenmenizden tuzu kesmek, kafeini azaltmak ve alkolden kaçınmak da yardımcı olabilir.

Duygudurum Değişiklikleri Gibi Premenstrüel Sendrom Belirtilerini Nasıl Kontrol altına alabilirim?

Premenstrüel sendromu (PMS) hafifletmek için adet döneminize bir hafta kala egzersiz yapmayı, tuzlu yiyeceklerden uzak durmayı ve kafeini azaltmayı deneyin. Eğer ruh hali belirtileriniz hala şiddetli ise, bir doktora danışın. Doktorunuz E vitamini, kalsiyum, magnezyum gibi besin takviyeleri önerebilir ya da bir ilaç yazabilir.

Tampon Kullanmak Acıtır mı?

Tamponu sokmak pek çok kadın için acısızdır. Vajinanın esneyebildiğini unutmayın (doğumu düşünün). Normal şartlar altında, vajinada tamponun yerleşmesi için bol yer vardır. Eğer ağrı hissederseniz, özellikle de bu sizin ilk kullanımınız ise zorlamayın.  Daha az emici olan bir tampon kullanmayı deneyin.

Adet Dönemimden Önce Neden Abur Cubur Yemek İstiyorum?

Yeme isteği ve diğer PMS belirtilerinin gerçek nedeni net değildir, ancak bunda hormonların rolü olduğu düşünülmektedir. Nedeni ne olursa olsun bazı kadınlar belli yiyecekleri yemek isterler. Dondurma, çikolata ve patates cipsi. Canınız şeker mi istiyor? Gün içinde tam doymak yerine küçük öğünler yiyin. Yağlı, kızarmış yiyecekler mi istiyorsunuz? Somon balığı, kabuklu yemiş ya da avokado gibi yağlı ama daha sağlıklı olan seçenekleri tercih edin.
 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

mrba hocam ben 4 yıllık evliyim çocuğum olmuyor doktora gidiyorum sorun yok diyolar eşimdede srn yok ama adet döneminde kanamalarım çok oluyo ne yapab... devamı